Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Robote, pal!

Do jaké míry může robot samostatně jednat a v čem dokáže napodobit člověka? Bude mu jednou možné svěřit úkol, při kterém hrají zásadní roli etická a mravní rozhodnutí?

2009-302-mobr-63malavariantaR072009n.jpg
2009–302-mobr-63malavariantaR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-302-vobr-63malavariantaR072009.jpg
Fotografie: Děti, přišel jsem vás pobavit. (Robot QRIO) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Od dávných dob lidé toužili stvořit homunkula, umělou bytost. Představa, vtělená nejčastěji do příběhu o Golemovi, má své kořeny v židovské mystice. Ta si homunkula představovala jako nehmotnou extatickou vizi, ale i jako hmotného sluhu, nižšího tvora, který se nerozmnožuje, neumí se rozhodovat a nedokáže rozeznat dobro a zlo. Středověcí židovští teoretici soudili, že slovo golem (hebrejsky „zárodek“, „věc beztvará“) označuje biblického Adama ve chvíli, kdy Bůh stvořil jeho tělo, ale ještě mu nevdechl duši. Zároveň se zamýšleli nad tím, proč člověk nedokáže vytvořit tak dokonalé dílo jako sám Stvořitel. Je zajímavé, jak tyto úvahy rezonují v moderních diskusích o robotech.

Zhruba v polovině minulého století se začal rodit důležitý směr debat v oboru umělé inteligence: Lze činnost mozku dokonale simulovat pomocí stroje, nebo má lidská mysl nějakou zvláštní kvalitu, kterou počítače napodobit nikdy nemohou? Řada otců-zakladatelů oboru, například Marvin Minsky, věřila v první možnost: mozek je poslušen přírodních zákonů, lze tedy přesně popsat procesy, které v něm probíhají, a pak je reprodukovat v umělém zařízení. Jiní nesouhlasili: mozek nemůžeme srovnávat třeba s játry, má vyšší kvalitu, kterou neznáme.

Akci by velel člověk, ale dílčí cíl útoku by vybíral robot.Debata je dodnes nevyřešena a vývoj umělé inteligence se ubírá…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 783
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte