Navenek působí nenápadně a ani vlády kvůli tomu nepadají. Velkou důležitost toho zařízení si ale každý uvědomí ve chvíli, kdy se mu narodí první dítě. Řeč je o jeslích a mateřských školkách.

Právě kvůli nim minulý týden vytáhl český ministr sociálních věcí Petr Nečas do boje s dalším levičáckým úletem Evropské unie. Tak to alespoň vidí on sám. Střízlivý pohled spíš ukazuje, že stejně jako mnohé další evropské „úlety“ i tenhle má z pohledu mladých rodičů v Česku racionální jádro.

Ale konkrétně: Nečasovi vadí šest let starý závazek EU, že do roku 2010 bude v členských zemích moci třetina dětí do tří let chodit do jeslí. Je podle něj nesplnitelný a také nepřijatelně antiliberální, protože rozhoduje za rodiče, co je dobré s malým dítětem udělat. Nečas chce tedy využít českého předsednictví EU a navrhnout tento závazek zrušit. „Prosazujeme svobodnou volbu rodičů,“ prohlašuje Nečas.

Jde o problém, o němž se léta nemluvilo. Školky, jesle a kolektivní výchova v nich byly doménou bolševiků, a logicky proto po roce 1990 došlo k jejich útlumu. Podepsal se na tom i populační propad devadesátých let.

Systém tzv. miniškolek se tu bude muset nejdříve zažít.Dnes už je ale Česko ve výrazně jiné situaci. Po roce 2000 nastal populační obrat, takže nyní se rodí o dvacet tisíc dětí ročně víc než koncem 90. let. Za stejnou dobu ale zhruba tentýž počet míst v mateřských…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2229

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte