Vláda otevřela cestu k přímé volbě prezidenta. Opozici se to nelíbí. Už v těchto dvou větách je skryté překvapení. Vždyť ve vládě je ODS, která byla vždy proti přímému hlasování, a v opozici je ČSSD, jež hlásala, že je zase rozhodně pro. Co se to tedy děje?

Vláda se rozhodla, že nepředloží sněmovně zákon o způsobu volby, ale že nejdříve nadnese návrh na změnu ústavy. Bez ní totiž přímá volba není možná. ČSSD ale říká: Jsme proti, nejdříve musíme schválit způsob volby, a až pak měňme ústavu. Zní to jako banální procedurální přestřelka, ale není tomu tak. Logika by hlásala, když jsou všechny strany pro přímou volbu, tak se musejí dohodnout. Jenže je to jen veřejné proklamování, protože to chtějí slyšet voliči. Zájmy stran mohou být někde zcela jinde.

Kam to vede, můžeme ideálně vidět na pokusech o zmenšení imunity zákonodárců. Všichni politici říkají, že jsou kategoricky pro, ale tu se jim nelíbí tenhle paragraf, ondy zase tento. A tak padá jeden návrh za druhým pod stůl, zatímco se politici dušují, že až bude kvalitní návrh zákona, určitě pro něj zvednou ruku.

Proč by ale měl Jiří Paroubek změnit názor na přímou volbu prezidenta? Je to podobné, jako když změnil názor na přímou volbu šéfa ČSSD, což byl návrh, který prosadil a pak zase zavrhl. Jde o jistotu.

Jiří Paroubek se netají tím, že by se rád jednou stal hlavou státu. A ačkoli patří v zemi mezi populární politiky (kolem 45 procent lidí jej hodnotí kladně), tak…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2201

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte