Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Pojď na vzduch

Evropa hlásí, že zákaz kouření v restauracích výrazně snížil riziko infarktu

Poslanci v souladu se zájmy tabákových firem navrhovali upravit zákony tak, aby byly ještě měkčí.

Před pěti lety zavedlo Irsko jako vůbec první evropská země úplný zákaz kouření v restauracích. Další státy jej následovaly a dnes se nekouří v hospodách celkem ve dvaceti zemích. A už jsou tady výsledky. Ví se, že zákaz kouření zatím nikde nepoložil na lopatky hospodské, kteří se báli, že jim utečou hosté. A podle čísel z letošního podzimu klesá v nekuřáckých zemích riziko infarktu.


Mladý a ohrožený
V létě 2007 vyšli hosté anglických hospod do ulic. Od poklidného popíjení v tradičních pubech je vyhnal zákaz kouření. Davy lidí s pintami piva stojí před každým barem v londýnském Soho dodnes. Čtvrť připomíná v noci velkou pouliční party. Hosté jednotlivých hospod se na chodnících přirozeně míchají a na ulicích už zdaleka nepostávají jenom kuřáci. Ostatně, v přeplněných anglických hospodách se u stolů nikdy příliš nesedělo a Angličané si rychle zvykli na to, že místo u baru teď postávají na chodníku. Dva roky po zavedení zákazu kouření se hloučky lidí pokuřujících na chodníku staly pevnou součástí tradičního obrazu anglické hospody. Plátek London Time Out, který určuje, co je ve městě momentálně v kurzu, dokonce označil kuřácké…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.