Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Zdrženlivý věštec krize

Shillerovo zkoumání růstu a pádu cen akcií v dějinách je poučné právě dnes

Když v roce 2000 vyšla kniha Roberta Shillera Iracionální oživení (Irrational Exuberance, Princeton University Press), v níž autor popisoval vznik a vývoj dřívějších bublin na akciových trzích a ukazoval, že ta největší nás teprve čeká, ekonomové jej napadali zejména za radu, aby lidé nestavěli své penzijní fondy výhradně na akciích. Hlas tohoto zdrženlivého ekonoma byl jedním z mála, který systematicky varoval před vývojem na trzích. Jádro jeho knihy přitom nespočívá ve věštění krizí, ale v důsledném popisu situace, která vede ke krizovému chování. Shiller má ještě jednu výhodu – jeho manželka pracuje jako klinický psychiatr a konzultuje s ním takové problémy, jako jsou například mechanismy, kterými jsme oslepeni a nevidíme nebezpečí.

70_cilek_Bartos_R51_2009_s.jpg
70_cilek_Bartos_R51_2009_s.jpg • Autor: Respekt
V létě 1929 noviny hodně psaly o růstu akciových trhů. I lidé, kteří by normálně hovořili o Proustovi, se nechávali svést energií, kterou trhy pulzovaly. Řada ekonomů později hledala rozbušku, nejspíš novinovou zprávu, která by spustila paniku a odstartovala velkou krizi. Žádná taková zpráva neexistuje. Podle novinových zpráv se v posledních dnech před krizí a krátce po krizi skoro nic nedělo. New York Times neurčitě přemítaly o obecné ztrátě důvěry. Wall Street Journal napsal, že obchod nejeví žádné známky rozpadu, a ještě v pondělí 28. října uveřejnil úvodník, podle kterého…

2009_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte