2009-183-mobr-58R05enqustovan.jpg
2009–183-mobr-58R05enqustovan.jpg • Autor: Respekt

2009-183-vobr-58R05enqustova.jpg
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt

Zjara roku 1768 dostal James Cook pověření k první velké cestě. Měl se plavit po Tichém oceánu, pozorovat dráhy hvězd a planet a zanášet do map nové kontinenty. Elizabeth Battsová, provdaná Cooková, zůstala sama na pevnině. A stejné to bylo při každé další manželově cestě.

Nizozemská spisovatelka Anna Enquistová (1945) zachytila v knize Návrat domů život známého mořeplavce, viděný právě očima jeho ženy. Není to historický román, ani dobová freska s psychologizujícími prvky, dokonce ani cestopis popisující Cookova námořní dobrodružství. Nakonec, od toho tu máme jeho cestovní deníky. Děj románu se neodehrává lineárně, spíš jako by vyzařoval z nějakého středu: sdružuje se kolem centrálního motivu, utahuje se pomalu a postupně jako smyčka na oprátce, temná předzvěst skutečné i pomyslné smrti. Tím středem může být jeden obyčejný domek v Londýně a jedna žena.

Nemilosrdné moře

Život, o němž Enquistová píše, je krutý, místy až nesmyslně. Hlavní hrdinka prochází složitou cestou zrání, nazírá svět prizmatem své doby. Zároveň v sobě nepotlačí touhu po svébytném a svobodném rozhodování a vlastním názoru. Její myšlení sice ovlivňuje o třináct let starší muž, Elizabeth mu však nechce jen tak podlehnout. „Nechci už být sama. Mám právo na manželský život, na skutečnou rodinu. Ale žádné právo neexistuje.“

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte