Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Kritik evropské iluze

62_petrusek_R46_2009_n.jpg
62_petrusek_R46_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Zemřel Claude Lévi-Strauss, spolutvůrce duchovního klimatu dvacátého století

Jeden z nejvýznamnějších tvůrců moderní kulturní a sociální antropologie Claude Lévi-Strauss (*1908) odešel minulý týden navždy ve věku téměř sto jedna let. Odchází s ním také jedna vývojová epocha pohledu na sociální svět, svět skutečně multikulturní, a přivírají se dveře minulého století. Tvůrce originálního výkladu podstaty sociálních vztahů demonstrovaného na životě „přírodních národů“ prošel téměř celým stoletím nejen jako jeho účastník, zasvěcený pozorovatel a vykladač, ale i jako spolutvůrce jeho duchovního klimatu.

62A_R46_2009_s.jpg
62A_R46_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Narodil se v židovské rodině v Bruselu v roce 1908, studoval na univerzitě v Paříži, poté působil jako učitel na několika lyceích. V podstatě náhodný a vlastně snad i nezamýšlený byl počátek Lévi-Straussovy vědecké dráhy, ačkoli zájem o život – tehdy pro něj exotických – společenství, jimž později bude říkat „přírodní národy“ (a antropologie prosadí proti kdysi pejorativnímu označení „primitivní společenství“ pojem „preliterární“ neboli písma neznalé společnosti), projevoval již od mládí. Na doporučení kdysi proslulého filozofa Célestina Bougléa nastoupil totiž v roce 1934 jako profesor sociologie na univerzitu v brazilském São Paulu.

Bouglé mu sliboval, že na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte