34A_varianta01_R46_2009_n.jpg
34A_varianta01_R46_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Více betonu a méně vzdělání. I touto známou formulkou častují experti na vzdělání český rozpočet na příští rok a při zběžném pohledu na statistiky se není příliš čemu divit. Česko dnes vydává na vzdělání dětí dvakrát méně než je průměr zemí OECD, a i když varovné hlasy stále dokola opakují, že jednou z nejlepších protikrizových investic je právě podpora vzdělání, napřesrok se mají výdaje naopak o desetinu ztenčit. Mezitím ale krize pomalu naznačuje, jaké priority mají sami čeští rodiče. I když si utahují opasky, na vzdělání svých dětí zatím nešetří. A navíc začali ještě víc přemýšlet o jeho kvalitě.

34A_varianta01_R46_2009_s.jpg
34A_varianta01_R46_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Teď už to nejde
„Dal jsem výpověď. Měním práci, aby děti měly lepší vzdělání,“ říká historik a trojnásobný otec Petr Štoncner. Po čtrnácti letech končí v Národním památkovém ústavu a míří do soukromé sféry: „Památky byly vždy můj sen. Bez rodiny jsem si mohl dovolit luxus práce ve státní sféře. Teď už to nejde.“ Anna i Petr Štoncnerovi jsou státní zaměstnanci, na zaplacení šestnáctitisícového regulovaného nájemného s poplatky v pražském Karlíně potřebují jeden plat a na každodenní vydání pětičlenné rodiny tak zbývá už jen ani ne jednou tolik. „Za dva roky nájem stoupne na dvacet tisíc a platy státních zaměstnanců v krizi stagnují. Už tak jsem o víkendech často pracoval na…

2009_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte