Kvůli ruským vojenským cvičením zavládla ve východní Evropě nervozita

Když se obranné plánování protne s politikou, vznikají poplašné zprávy. Velká vojenská cvičení v západním Rusku a Bělorusku, která skončila tento měsíc, byla založena na následujícím nepravděpodobném scénáři: etničtí Poláci v západním Bělorusku povstali a „teroristé“ z Litvy zaútočili na ruskou enklávu Kaliningrad. Na odpor se jim postavilo více než 10 000 vojáků z Ruska a Běloruska, posílili Kaliningrad z moře a vyslali jednotky zvláštního určení za nepřátelské linie. Tři brigády připomínající brigády NATO, jedna hostující, druhá estonská a třetí lotyšská, pak vpadly do západního Ruska, kde je ovšem úspěšně odrazila elitní pskovská 76. výsadková divize posílená motostřeleckou brigádou.

Na každém vojenském cvičení je potřeba hypotetický nepřítel a z ruského pohledu je NATO přirozená volba. Vzhledem k tomu, že se Aliance rozšířila až ke hranicím Ruska a že i přes důrazné protesty Kremlu mezi sebe přijala tucet postkomunistických zemí, je o to žádoucnější vyslat silný signál. Západní země navíc naléhaly na Rusko, aby zprofesionalizovalo své ozbrojené síly (a pomáhaly mu v tom). A to se neobejde bez cvičení.

Hlavním cílem ruských cvičení je možná skutečně zhodnocení pokroku armádní reformy, obzvláště co se týče vytvoření autonomních brigád západnějšího střihu. A Rusko očividně není ochotno ani schopno vést se Severoatlantickou aliancí…

2009_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte