19A_R44_2009_n.jpg
19A_R44_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Američané se chystají stáhnout z Iráku, v zemi opět rostou obavy

Vyhlídky do budoucna jsou ještě stále daleko růžovější než před dvěma lety. Násilí pokleslo na úroveň několika měsíců následujících po americké invazi v roce 2003. Ve všeobecných volbách, naplánovaných na 16. ledna 2010, se očekává hojná účast. Hlavní volební koalice se zatím tvoří ze skupin napříč sektářským spektrem. Ještě není jasné, zda bude Irák státem islamistickým, federálním nebo centralizovaným. Většina politiků však tvrdí, že o tom rozhodne parlament, ne síla, a myslí to podle všeho upřímně. Povstalci jsou příliš slabí na to, aby nově vznikající systém svrhli. Neovládají již celá území jako kdysi. Je sice několik nebezpečných oblastí, ale v podstatě se irácké síly mohou pohybovat všude, kde se jim zachce.

Bezpečnost v zemi je však i přesto stále založena na přítomnosti 120 000 amerických vojáků, ačkoli již od července nehlídkují v ulicích. Barack Obama ovšem minulý týden opětovně ujistil iráckého premiéra Núrího Málikího během jeho návštěvy ve Washingtonu, že všechny americké bojové jednotky budou staženy z Iráku do konce srpna 2010 a zbývající vojáci opustí zemi do konce roku 2011.

19A_R44_2009_s.jpg
19A_R44_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Mnoho amerických důstojníků se ale obává, že relativní uklidnění situace nevydrží, zejména až se naplno rozjede ostrá volební kampaň. Povstalci, z nichž…

2009_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte