Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Propojený pravěký svět

58_R40_2009_n.jpg
58_R40_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Není vyloučeno, že globalizace, na niž hledíme jako na průvodní rys současné doby, byla vždycky jedním z vžitých mechanismů, jimiž se měnila společnost, a psychologickou potřebou lidstva. Jedním z jejích hnacích motorů mohla být touha po „luxusním“ cizím zboží.

O výhodách globalizace toho slyšíme v poslední době stále méně. Vždyť ekonomická krize přišla z USA, prasečí chřipka z Mexika, oranžoví plži z Iberského poloostrova a tak by šlo pokračovat. A pokud bychom se na věc chtěli dívat jenom z té horší stránky, pak globální konkurence ohrozila či téměř zničila domácí výrobu textilu, porcelánu, skla či hraček. Konkurence sílí také třeba i v náboženském světě: evropské křesťanství musí čelit rostoucímu vlivu islámu.

58_R40_2009_s.jpg
58_R40_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Nápadné je, že skoro vždy diskutujeme jen o tom, zda a pro koho je globalizace ekonomicky výhodná. Na tuto záležitost se však můžeme dívat i z jiné stránky: co když je globalizace psychologickou potřebou člověka, která se bez ohledu na ryze ekonomické důvody projeví vždy, když to vnější okolnosti jenom trochu umožní? Pokud by totiž globalizace byla jedním z důležitých, vžitých mechanismů sociální evoluce, pak v nějaké formě bude zůstávat součástí našich životů i v dalších desetiletích a staletích bez ohledu na přímý ekonomický přínos. Pak by bylo namístě hovořit o tom, že ekonomové, kteří globalizaci nejvíc podporovali, si ji vlastně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte