58_R40_2009_n.jpg
58_R40_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Není vyloučeno, že globalizace, na niž hledíme jako na průvodní rys současné doby, byla vždycky jedním z vžitých mechanismů, jimiž se měnila společnost, a psychologickou potřebou lidstva. Jedním z jejích hnacích motorů mohla být touha po „luxusním“ cizím zboží.

O výhodách globalizace toho slyšíme v poslední době stále méně. Vždyť ekonomická krize přišla z USA, prasečí chřipka z Mexika, oranžoví plži z Iberského poloostrova a tak by šlo pokračovat. A pokud bychom se na věc chtěli dívat jenom z té horší stránky, pak globální konkurence ohrozila či téměř zničila domácí výrobu textilu, porcelánu, skla či hraček. Konkurence sílí také třeba i v náboženském světě: evropské křesťanství musí čelit rostoucímu vlivu islámu.

58_R40_2009_s.jpg
58_R40_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Nápadné je, že skoro vždy diskutujeme jen o tom, zda a pro koho je globalizace ekonomicky výhodná. Na tuto záležitost se však můžeme dívat i z jiné stránky: co když je globalizace psychologickou potřebou člověka, která se bez ohledu na ryze ekonomické důvody projeví vždy, když to vnější okolnosti jenom trochu umožní? Pokud by totiž globalizace byla jedním z důležitých, vžitých mechanismů sociální evoluce, pak v nějaké formě bude zůstávat součástí našich životů i v dalších desetiletích a staletích bez ohledu na přímý ekonomický přínos. Pak by bylo namístě hovořit o tom, že ekonomové, kteří globalizaci nejvíc podporovali, si ji vlastně…

2009_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte