2009-142-mobr-69ugresicR042009n.jpg
2009–142-mobr-69ugresicR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-142-vobr-69ugresicR042009.jpg
Fotografie: Dubravka Ugrešič – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Dubravka Ugrešič

(1949 v Záhřebu) je chorvatská spisovatelka, žije v Amsterodamu. Čeští čtenáři znají její vynikající eseje z knihy Kultura lži – pokus vysvětlit chorvatskou (jugoslávskou) tragédii (1999).

Hranice mezi soukromým a veřejným začala být v dnešní době, kdy se každý bez skrupulí žene za seberealizací, neostrá. Kdysi žil jednotlivec s pocitem, že je na veřejnosti pozorován, a tento vnější tlak ho nutil mít osobní pocity pod kontrolou. Dnes hrozí, že se tato povinnost obrátí ve svůj opak. Ulice se stává jevištěm vlastního já – svoboda, kterou si člověk vybírá, se tak stává nesvobodou jiných.

Pochoduje směrem ke mně jako voják v plné zbroji, mašíruje po imaginární křivce s batohem na zádech, uši zacpané iPodem. Sluneční brýle znemožňují jakýkoli zrakový kontakt. Tělo používá jako neviditelný sněžný pluh, jímž před sebou odhrnuje sníh. Podřízeně ustupuji bokem.

Zatímco stojím v obchodě u pokladny, do ucha se mi bolestně zavrtá volání muezzina. Otočím se a vidím drobnou ženu v dlouhé džínové sukni, na nohou sandály vyzdobené korálky, na hlavě šátek. Vyndává z kabelky mobil a něco na něm stiskne. Možná jí mobil připomíná, že je čas modlitby, pomyslím si smířlivě. Ale pak mé ucho provrtá další nový zvuk: mladá Číňanka za mnou vřískne do mobilu něco nesrozumitelného. Jak se ty pronikavé hlasy Číňanek a Maročanek podobají,…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte