Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Deset českých zpráv

Deset českých zpráv, které by vás neměly minout

Barack Obama Foto: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Barack Obama Foto: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters
Barack Obama Foto: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Barack Obama Foto: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Radar v Česku nebude

Americká vláda ustoupila od plánu vybudovat v Česku radar protiraketové obrany. Americký prezident

Barack Obama

na základě analýzy íránského zbrojního programu oznámil, že se USA v současné době chtějí orientovat spíše na mobilní systém obrany pro rakety krátkého a středního doletu. Podle ministra zahraničí

Jana Kohouta

se o podobě nového obranného systému v Evropě bude jednat na půdě NATO.

Více v textech na str. 13 a 15.

Volby budou v květnu
K překvapení všech odmítli poslanci ČSSD předčasné volby. Strana změnila názor ze dne na den, pár hodin před hlasováním sněmovny o ústavním zákonu umožňujícím rychle rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Volby měly podle dohody všech stran následovat v listopadu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek náhlý obrat vysvětlil obavou, že vypsání předčasných voleb by znovu mohl odmítnout Ústavní soud. O změně názoru neinformoval zástupce ostatních stran, naopak do poslední chvíle patřil k zastáncům rychlé cesty k volbám v listopadu. Podle posledních průzkumů CVVM sociální demokracii mírně klesly preference. Naopak ODS stouply šance, že by po listopadových volbách mohla sestavit pravicovou vládu. Volit se ale bude zřejmě až v řádném termínu v květnu.

Úsporný rozpočet je tu
Vláda Jana Fischera finišuje s přípravami úsporného ekonomického balíčku. Ten by měl příští rok stlačit odhadovaný rozpočtový schodek ve výši 230 miliard na 157 miliard. Zatím není jisté, zda vláda spojí hlasování o rozpočtu ve sněmovně se svou důvěrou, sám premiér Fischer to neplánuje. Důležitý ale bude výsledek jednání ministra financí Eduarda Janoty se zástupci politických stran. Jde především o ochotu dvou největších parlamentních stran ODS a ČSSD dohodnout se na změnách v sociálních odvodech, daních, ale i škrtech v sociálních dávkách.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Zákaz Dělnické strany

K Nejvyššímu správnímu soudu opět putuje návrh na zákaz krajně pravicové Dělnické strany. Letos na jaře se ji sice zakázat nepodařilo, tentokrát si prý ale ministerstvo vnitra dalo více záležet. Návrh je sice zatím tajný, ale dá se předpokládat, že strategie ministerstva vnitra půjde opět přes propojení Dělnické strany s neonacisty, především s hnutím Národní odpor a Autonomní nacionalisté.

Paroubek a Filip v. Ústavní soud
Co nejdříve, nejlépe po nejbližších volbách, by měly politické strany společně předefinovat pravomoci Ústavního soudu. Jiří Paroubek to řekl Hospodářským novinám. Podle něj by se měla do ústavy zakotvit klauzule znemožňující soudcům posuzovat ústavní zákony. Politici ve sněmovně by tak získali převahu nad ústavními soudci: jakýkoli zákon, který by prohlásili za ústavní, by nesměli soudci posuzovat.

ČSA má zachránit Novák
Skomírající České aerolinie mají od pondělí novou dozorčí radu. Do jejího čela vybral ministr financí Eduard Janota zkušeného krizového manažera Václava Nováka, který v minulosti zachraňoval například Vítkovické železárny. Dozorčí radu musela opustit celkem polovina z dvanácti členů, kromě Nováka je mezi nováčky například i člen vládního NERV Miroslav Zámečník.„Je možné, že kroky k záchraně budou razantnější, než byl původní plán,“ řekl krátce po svém zvolení Novák a minulý týden už také firma začala propouštět první zaměstnance. Generální ředitel ČSA Radomír Lašák prozatím zůstává ve funkci.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Předražené dálnice

Že jsou dálnice v Česku ve srovnání se zahraničím předražené se ví už dlouho. Studie Evropského statistického úřadu, Eurostat, porovnala poměry mezi cenami bytové výstavby a cenami dopravních staveb v zemích EU. Zatímco třeba v sousedním Rakousku se byty a dálnice staví relativně stejně draze, ceny dálnic v Česku jsou o 60 % v poměru k cenové hladině výstavby bytů dražší. Jak uvedli členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) ve své závěrečné zprávě, nepoměr mezi cenami charakteristický pro Česko indikuje, že dálnice financované z veřejných peněz jsou záměrně předražované.

Volba ředitele ČTK zrušena
Rada ČTK zrušila volbu Radima Hrehy do funkce ředitele České tiskové kanceláře. Ve vedení agentury zůstává původní ředitel Milan Stibral a povede ji do roku 2011. Důvodem je pravděpodobně Hrehova špatná manažerská pověst, ČTK však oficiálně jakékoli spekulace o důvodech odmítá. Po srpnové volbě se zvedla vlna kritiky, o přehodnocení rozhodnutí žádaly i mediální odbory.

Demonstrující squatteři odsouzeni
Policie zasáhla proti sympatizantům squattingu, kteří v rámci takzvaného týdne nepřizpůsobivosti obsadili zdevastovaný dům bývalých lázní na pražském Albertově jako reakci na nedávné násilné vyklizení „svého“ bydliště ve vile Milada. Policie dům bleskově vyklidila a obvinila třiadvacet lidí, kterým hrozilo za neoprávněný zásah do práv domu až dva roky vězení. Soud pak uložil devět dvouměsíčních podmíněných trestů a třináct trestů veřejně prospěšných prací v rozmezí od osmdesáti do sta hodin. Podle obhájce Pavla Čiženského by squatting neměl být zločinem, česká justice ho totiž doposud netrestala. Navíc prý dům neobsadili, ale pouze demonstrovali svůj názor. Více v textu na str. 29.

Nová strana Miloše Zemana
Členové Občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana prý svého protagonistu „masírovali“ tak dlouho, až začal uvažovat o založení nové strany. Měla by se jmenovat Strana práv občanů a Miloš Zeman by skrz ní prosazoval jejich posílení. Žádnou jinou vizi ale nepředstavil, až na odmítnutí nejen programu ČSSD a ODS, třináctého platu a „největší ekonomické pitomosti“ – rovné daně. Nelíbí se mu i zavedení šrotovného. Současné politické dění proto nazval „šaškárnou a Kocourkovem“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].