55_mala02_R31_2009_n.jpg
55_mala02_R31_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Britští vědci vytvořili „umělou“ spermii. Dávají tím naději neplodným mužům, zároveň však pootevírají dveře do světa, v němž přestávají platit základní biologické pravdy o rodičovství.

55_mala02_R31_2009_s.jpg
55_mala02_R31_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Rostoucí počet párů v rozvinutém světě nemůže počít dítě přirozenou cestou. Příčina přitom stále častěji bývá na straně muže – klesá množství spermií ve spermatu i jejich kvalita.

Neplodnost hraje smutnou úlohu především v konkrétních lidských osudech. Jakkoli to zní paradoxně, lépe se s ní vyrovnávají ženy. Ty po dítěti sice obvykle touží silněji, jsou však zároveň ochotnější hledat náhradní řešení. „Muži svou neplodnost nesou výrazně hůře,“ shrnuje svou zkušenost lékaře zabývajícího se léčbou neplodnosti Michal Poláček z ostravského Gyncentra.

Muže trápí pocit, že na základní biologické úrovni selhali, trpí tím jejich sebevědomí. Hůře se smiřují i s eventuálním darováním spermií, chtějí vlastního potomka. Naproti tomu u žen je důležitější prožitek těhotenství a porodu, a snáze proto akceptují darování vajíček, tedy skutečnost, že s nimi dítě nebude geneticky příbuzné.

Obvyklý příběh neplodného páru vypadá tak, že po nějaké době, kdy se početí nedaří, začne muž obviňovat svou partnerku: to, že ještě neotěhotněla, je jistě její vina. Ačkoli by na vyšetření měli zajít oba partneři, muž je…

2009_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte