Pavel Jungwirth
Pavel Jungwirth • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V klasickém westernu komando pistolníků vlítne do lokálu, rozstřílí ho napadrť, a teprve pak začne hledat v hromadě mrtvol chlapa, po kterém šlo. Dle podobného scénáře připravila Rada vlády pro vědu a výzkum návrh  financování vědy. Na základě nevyzkoušené metodiky hodnocení produktivity vědecké práce, která upřednostňuje kvantitu před kvalitou a neférovým způsobem nerespektuje zásadní rozdíly ve způsobu financování
akademických a vysokoškolských pracovišť, by se měl snížit rozpočet Akademie věd ČR téměř na polovinu. Takové rozpočtové opatření, pokud by bylo schváleno parlamentem, by de facto zlikvidovalo instituci, která
produkuje 40 procent výsledků v základním výzkumu v Česku. Navíc by značná část takto „ušetřených“ prostředků nakonec skončila v položce aplikovaný výzkum, který bohužel u nás spíš než jako zdroj inovací funguje jako černá díra pro veřejné peníze.

Pavel Jungwirth
Pavel Jungwirth • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Jako člověk, který v akademii dvacet let pracuje, dobře vím, že jí do dokonalosti mnohé chybí. Přesto jde o vědeckou organizaci, která od revoluce prošla na české poměry nevídanou modernizací a zeštíhlením na polovinu a nyní spolu s několika velkými univerzitami představuje to nejlepší, co u nás ve vědě máme. Navíc dnes akademie s těmito univerzitami spolupracuje mnohem intenzivněji než dříve. Spolu s řadou kolegů vedle své práce přednášíme na univerzitě a školíme postgraduální studenty. Taková symbióza se osvědčila například pro ústavy Maxe Plancka v Německu nebo pro francouzskou akademickou organizaci CNRS.

Vyzývám proto pistolníky z vládní rady, aby odložili kolty u vchodu a začali se raději v českém vědeckém lokálu vážně bavit s představiteli akademické obce o tom, jak v období recese a při napjatém rozpočtu udržet nebo i zlepšit kvalitu české vědy. Snad k tomu budou mít dostatek soudnosti a nedonutí nás svou střelbou od boku začít všemi prostředky bojovat nejen o holé akademické životy, ale nakonec také o přežití základního výzkumu v Česku. Bez něj mimochodem nelze ani pomýšlet na pořádný rozjezd kvalitního výzkumu aplikovaného, o kterém politici tak rádi mluví a jehož nejúspěšnější výsledky, tj. léky proti AIDS a dalším virovým onemocněním z laboratoře profesora Holého, dnes překvapivě pocházejí právě z Akademie věd.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte