Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Grunt neprodávat

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jak českou krajinu změní příliv bohatých evropských sedláků

Před dvaceti lety se pan Everdingen ani moc nerozmýšlel. Ve svém rodném Nizozemsku provozoval biofarmu s chovem dobytka a chtěl ji rozšířit. Což byl v hustě osídlené zemi problém. Po pádu železné opony zavětřil šanci a rozjel se do bývalých komunistických zemí na obhlídku. Nakonec se usadil v Česku, kde koupil farmu, o kterou nikdo z místních neměl zájem.

Dnes na pozemcích v obci Žebráky na Tachovsku chová krávy a provozuje populární agroturistiku. „Našli jsme tu prostě pro naše hospodaření skvělé podmínky,“ říká muž, který se za dvacet let hospodaření v tuzemsku naučil obstojně česky. Farma pana Everdingena zkrášluje okolí a místní cizince hospodařícího na české půdě berou za svého.

Půdu částečně vlastní a částečně ji má v pronájmu. „Vlastnictví je ale jistější,“ konstatuje pan Everdingen. „Máte větší jistotu, že když investujete do půdy, tak vám investice zůstanou.“ Ta šance získat úplnou jistotu vlastníka pro pana Everdingena přijde v roce 2011, kdy má padnout přechodný zákaz nakupovat v Česku půdu evropskými občany. A Češi napjatě čekají na to, co tato revoluce do zdejší krajiny přinese.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Cena bude stoupat

Nákupy půdy cizinci nejsou v Evropě žádnou zvláštností. V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].