56_civilizace01_R22_2009_n.jpg
56_civilizace01_R22_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Teoretici už léta ohlašují přechod od industriální společnosti k informační. Ve Švédsku ale nyní zavádějí nový model – společnost „zelených límečků“, sázející na životní styl, který je příjemný a zároveň šetrný k přírodě.

56_civilizace01_R22_2009.jpg
56_civilizace01_R22_2009.jpg • Autor: Respekt
Přes prosklenou stěnu konferenční místnosti je vidět jeden z nejpozoruhodnějších evropských mrakodrapů – téměř dvě stě metrů vysoké Turning Torso architekta Santiaga Calatravy. Každé poschodí budovy je oproti tomu pod ním pootočeno o necelé dva stupně a celý mrakodrap tak působí dojmem, že se otáčí kolem své osy. A měnící se úhel pohledu je přesně tím, co Turning Torso symbolizuje. Jsme v hypermoderní čtvrti švédského města Malmö, Western Harbour, která vyrostla na místě bývalého přístavu, průmyslové zóny a skládky a je považována za ojedinělý a průkopnický příklad naplňování zásad udržitelného rozvoje. Rozvoje, který je vstřícný k lidem i k životnímu prostředí, je ekonomický i ekologický.

Horizont za mrakodrapem protíná jeden z nejdelších evropských mostů, Öresund, který vybíhá do Baltského moře a spojuje Malmö s Kodaní. Nedaleko od něj, sedm kilometrů od břehu, dotváří futuristický obraz krajiny obří park větrných elektráren, jež zásobují elektřinou nejen Western Harbour, ale i dalších padesát tisíc bytů…

2009_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte