Na návštěvě u obětí jedné vlny

Není se o čem bavit. Nic se nezměnilo a nezmění,“ říká Lýdie Žigová (26) na lavičce před okny svého bytu, ve kterém v létě 2003, napadli rodinu Žigových jeseničtí skini. Paní Žigovou, tehdy čekající prvního potomka, těžce zranili na hlavě dlažební kostkou, jejího muže srazili na zem a „pro výstrahu“ pořezali skleněnými střepy v obličeji a na hrudníku.

Ještě rok po útoku měli manželé ve svém bytě k oknům přiražené skříně, aby nic nemohlo vletět dovnitř, a večer nerozsvěcovali z obavy, aby si další útočníci nevšimli, že jsou doma.

„Skříně už u oken nemáme. Takhle nešlo pořád žít. Obavy nám ale zůstaly,“ říká potichu paní Žigová a ptá se, jak to vypadá s dvouletou romskou holčičkou, která právě leží v ostravské nemocnici, popálená na osmdesáti procentech těla po žhářském útoku na dům romské rodiny ve Vítkově.

V tu chvíli přichází manžel paní Lýdie Jan Žiga a rezolutně odmítá jakékoli rozmluvy i fotografování. „K čemu nám byl ten mediální humbuk? K čemu?“ skoro křičí pan Žiga, „Jen se další útočníci dozví, jak vypadáme. A ti tři dostali jen nízké tresty. Tak co?“

Marnost nad marnost
Původní rozsudek jesenického soudce Miloše Kubíčka pro trojici neonacistických násilníků zněl: tříletá podmínka. Do očí bijící…

2009_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte