Systém odměňování vrcholných manažerů je zralý na změny

Otázka „Kolik kdo bere“ je již léta ověřené téma pro zvýšení nákladu „lidově“ orientovaných médií. Minulý týden z tohoto pohledu přinesl skutečné žně. Po tlaku médií na manažery polostátních firem byly postupně zveřejněny alespoň částečné informace o příjmech některých z nich. S větším kalibrem poté do diskuse vstoupil šéf sociálních demokratů. Jeho požadavek zněl – sniž, zveřejni, nebo odejdi. Nic proti tlaku na transparenci, ba právě naopak. Jenže tady je třeba vzít v potaz, že iniciativa přichází od strany, která má na současném, zdaleka ne transparentním fungování polostátního sektoru nemalý podíl.

Zdravý úsudek
Demonstrují-li politici najednou zájem o větší dohled nad touto částí ekonomiky, neměli by omezit potřebná opatření zdaleka jen na oblast mezd. Seznam žádoucích činností jistě zahrnuje i transparentní jmenování do funkcí ve „státním podnikatelském sektoru“ či jasné vymezení a hodnocení cílů pro vedení firem. Přiměřená odměna pro manažery státních podniků pochopitelně neznamená odměnu co nejnižší, protože jako každý vlastník firmy i stát by měl mít zájem na příznivém mixu kvality a ceny dosaženého managementu. Jinými slovy – jak drahý management by měla firma mít, by také mělo záležet na nárocích, jaké na něj bude stát jako vlastník klást.

Prvním z žádoucích kroků tedy není tlak na…

2009_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte