19-fischer.jpg
19-fischer.jpg • Autor: Respekt

Co očekáváme od nového premiéra

19-fischer.jpg
19-fischer.jpg • Autor: Respekt
Seriál o vznikající vládě se minulý týden zdramatizoval dílem „Jména nových ministrů“. Stále tedy neznáme definitivní složení kabinetu, protože Jan Fischer oznámil, že nechce stoprocentně přijmout nominace od politických stran a rád by si vybral i podle svého vkusu. To je na jednu stranu sympatická odvaha, ale Fischer představitele stran dopředu o své vůli neinformoval a to se nedělá. Situace se tak dost znepřehlednila.

Dá se předpokládat, že na jménech se nakonec politici s Fischerem domluví, ale co stále neznáme, je program budoucího kabinetu. Nový premiér Jan Fischer stále opakuje: „To není vláda vizí, to je vláda, která musí dopracovat, co je rozdělané, ne evokovat nějaké velké politické programy.“ Zní to logicky a rozumně, přesto se pan Fischer v podstatné věci mýlí. Bez vize nemůže fungovat žádná vláda. A tím spíše ne ta, která se ujímá moci v tak dobrodružných časech, jaké se nyní poštěstilo zažívat této zemi.

Udržet Kocába
Zapomeňme na chvíli na to, že známe okolnosti vzniku Fischerova kabinetu, že umíme vyjmenovat všechna ale. Berme zkrátka skutečnost za slovo: vzniká vláda, která má sloužit zájmům této země. Ústava ostatně nezná rozdíl mezi kabinetem úřednickým či politickým, jen se v ní konstatuje, že „vláda je vrcholným orgánem výkonné moci“.Když známe…

2009_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte