2009-646-mobr-70rovnyR132009n.jpg
2009–646-mobr-70rovnyR132009n.jpg • Autor: Respekt

2009-646-vobr-70rovnyR132009.jpg
Fotografie: Jan Rovný – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Jan Rovný

se narodil v Praze. Vystudoval politologii v Kanadě a Belgii, v současné době dokončuje doktorandské studium na Univerzitě Severní Karolíny (USA). Je autorem odborných studií především na téma stranická politika a evropská integrace, spolupracuje s Českým rozhlasem 6.

Prezidenta Václava Klause je už téměř dvě desítky let vidět a slyšet doma i v zahraničí a za tu dobu se stal prakticky synonymem pro českou pravicovou politiku. Nic na tom nezměnily ani jeho rázovité názory. Klausova rétorika a myšlení však ve skutečnosti podlamují politický liberalismus, který údajně hájí.

Politická soutěž ideologických postojů se ve vyspělých demokraciích soustřeďuje na dvě sféry – ekonomickou a společenskou. Obecně platí, že v ekonomice pravice prosazuje co nejmenší regulaci tržních mechanismů, levice zase požaduje zvýšenou účast státu.

Ve společenské sféře jde například o koncepci občanství a národa, o otázky etiky a morálky (ve vztahu k interrupcím, homosexuálům apod.), ale také o problematiku společnosti otevřené dovnitř i navenek. V tomto smyslu se ideologické postoje dělí na liberální a na takzvaně „autoritativní“, které obhajují tradiční, rodinné a národní hodnoty.

Česká pravice se ve svých počátcích po roce 1989 profilovala jako společensky liberální, ať už to bylo Občanské fórum nebo ODS. Zajistila…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte