2008-341-mobr-64Anahled.jpg
2008–341-mobr-64Anahled.jpg • Autor: Respekt

2008-341-vobr-64A.jpg
Fotografie: Pod svým dlouhým pláštěm vynesl z francouzských knihoven ty nejvzácnější tisky. (Guglielmo Libri) – Autor: Vydavatelství Host • Autor: Respekt

„Podle jeho zevnějšku to vypadalo, jako kdyby nikdy nepoužíval mýdlo, vodu ani kartáč. Místnost, do níž nás uvedl, nebyla širší než šestnáct stop, ale byly v ní regály až po strop zaskládané rukopisy. Okna byla dvojitá a v krbu hořelo uhlí a koks – a to vydávalo takové teplo, které bylo spolu s pachem vycházejícím z hromad pergamenů tak nesnesitelné, že jsem skoro nemohl dýchat,“ uvádí Alberto Manguel v knize Dějiny čtení vzpomínku sira Fredericka Maddena.

Tak věrně si zaznamenal správce Britského muzea své setkání s hrabětem Librim, hlavním inspektorem francouzských knihoven a největším zlodějem knih, jakého svět kdy poznal.

Všestranný profesor

Guglielmo Libri Carucci dalla Sommaja se narodil do staré šlechtické toskánské rodiny jedné zimní noci před 205 lety. Bylo to chvíli po Francouzské revoluci, jejíž myšlenky se rychle šířily přes hranice, a tak když se Libri – už coby dospělý muž – zapletl s aktivním hnutím karbonářů, kteří usilovali o zavedení liberální konstituce, musel utéct do Paříže.

Stal se uznávaným matematikem, už jako dvacetiletý přednášel na univerzitě v Pise a ve Francii se pak stýkal s největšími vědci své doby: Laplacem, Ampérem, Fourierem a dalšími. Vášeň pro svůj obor dokonce přetavil do čtyřsvazkového díla Historie matematické vědy v Itálii od renesance do 17. století…

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte