2008-2817-mobr-39ekonomikaR522008n.jpg
2008–2817-mobr-39ekonomikaR522008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2817-vobr-39ekonomikaR522008.jpg
Fotografie: Uprostřed podzimu i americké prezidentské kampaně zachvátila burzy a finanční instituce finanční krize, jejíž intenzita překvapila i protřelé harcovníky ekonomického světa. Jméno Alana Greenspana je s touto krizí neodmyslitelně spojeno. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Alan Greenspan to v životě dotáhl opravdu daleko. Byl druhým nejdéle sloužícím šéfem americké centrální banky (Fed). Dokázal v této funkci provést americkou ekonomiku burzovním krachem roku 1987, recesemi v roce 1990 i 2001. Greenspan také kormidloval americkou a skrze ni vlastně i světovou ekonomiku v dobách bezprecedentní prosperity 90. let. Když v roce 2006 ze své funkce po 18 letech odcházel, psalo se o tom, že najít za Maestra, jak byl šéf Fedu přezdíván, náhradu, bude opravdu tvrdý oříšek.

Greenspanovo pojetí ekonomiky a světa odpovídalo vidění muže, jenž ho do funkce jmenoval, legendárního republikána Ronalda Reagana. Alan Greenspan byl stoupencem objektivismu, který říká, že se na svět dívá realisticky, za hlavní zdroj společenského pohybu vidí zájem lidského individua o sebe sama a stav věcí označuje za etický tehdy, pokud jednotlivým lidským bytostem v prosazování vlastních zájmů nikdo nebrání. Objektivismus považuje za ideální společenské zřízení kapitalismus volného trhu. Je to ale opravdu radikální volný trh – stát má být v jeho pojetí od ekonomického dění oddělen podobně, jako je od státu odloučena církev. Stát je tu vlastně jen od toho, aby zasáhl v případě, že někdo ohrozí soukromé vlastnictví nebo poruší uzavřenou smlouvu.

Alan Greenspan se v čele americké centrální banky samozřejmě dostal do rozporu s teorií, protože z pozice…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte