2008-2825-mobr-vila.jpg
2008–2825-mobr-vila.jpg • Autor: Respekt

2008-2825-vobr-28AR522008.jpg
Fotografie: Prý to ještě pár let vydrží. (Vila Thugendhat od Miese van der Rohe.) Pro zobrazení dalších fotografií klikněte na Více. – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Některé věci čas ani při nejlepší vůli nezahojí. Brněnská vila Tugendhat, obdivované dílo hvězdy moderní architektury Miese van der Rohe, které si ročně přijíždějí prohlédnout tisíce lidí z celého světa, se pomalu rozpadá. Jediný „nový“ český dům zapsaný na seznamu UNESCO už roky čeká na svoji rekonstrukci. Podle slibů brněnského primátora se měly míchačky roztočit letos, ale opravy se opět odsouvají. Naštvaní jsou fanoušci zajímavého domu i potomci původních majitelů, kteří se před časem vzdali práva vilu restituovat právě kvůli slibům města, že ji vzorně opraví. Teď se všichni s nejistotou ptají, jestli Brno rekonstrukci zvládne. Pohled za kulisy totiž napovídá, že posádka radnice zatím úplně nechápe, že mimořádný dům potřebuje mimořádnou péči.

To je tedy bomba

Bývá tu docela nával a v sezoně je dobré si rezervovat vstupenky za 120 korun s měsíčním předstihem. Teď v zimě je to o něco lepší. „Požádala jsem o rezervaci minulý pátek a za pět dní už jsem tu,“ říká studentka němčiny na brněnské univerzitě, která si přišla vilu prohlédnout spolu s desítkou dalších návštěvníků. K prohlídce ji inspiroval televizní seriál Šumná města, ve kterém byla o vile zmínka. „Jsem z Brna, tak jsem si řekla, že bych se na tu naši perlu měla konečně podívat,“ říká.

„Je to jako…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte