2008-2733-mobr-kultura.jpg
2008–2733-mobr-kultura.jpg • Autor: Respekt

2008-2733-vobr-46BmalaR512008.jpg
Fotografie: Evropský formát. (Jan Grossman) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Když se před měsícem připomínalo 125 let od otevření Národního divadla, ministr kultury tu odkryl nákladně zrestaurované sousoší Trig a pozlacenou korunku na střeše budovy. Ve foyer byla odhalena bysta dlouholetého ředitele Gustava Schmoranze, uváděla se Prodaná nevěsta, pěvecký spolek Hlahol zapěl jako v 19. století píseň Národ sobě.

Minulé úterý slavilo padesátiny jiné pražské divadlo, jež podle jména přilehlé uličky nese název Na zábradlí. Za daleko skromnějších podmínek. Výjimečnou minulost si legendární scéna připomněla jen dnem otevřených dveří a večírkem pro současné i někdejší členy divadla. Sešlo se jich skoro devět set, mezi nimi zakladatelé, herecké osobnosti i bývalý kulisák a pozdější dramatik Václav Havel. Ovšem na jevištní program připomínající nejvýznamnější inscenace nebo publikaci dokumentující historii se nedostalo. Z jednoduchého důvodu.

Divadlo nemá dostatečné finanční prostředky a po loňské napjaté sezoně spojené s grantovou politikou pražského magistrátu i tlakem na nucený konkurz na nové vedení v něm panuje nejistota. Jak říká jeho ředitelka Doubravka Svobodová:„Opustila nás řada sponzorů, protože nebylo jasné, zda budeme s to plnit záruky, pokračovat dál. Ale pomohli jsme si vlastními silami, nejvíce sponzorů je nyní z řad zaměstnanců.“ Jako by se tím historie divadla Na…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte