2008_obalka_R51

Vláda rebelů

Koupit vydání
2008_obalka_R50 Vydání 7.–14. 12. 2008 2008_obalka_R52-1 Vydání 20.–27. 12. 2008
2008-51-obal
Editorial
Příštích 7 dní Respekt Ve věznici ve Valticích u Jičína bude po 20letých diskusích postaven památník politickým vězňům. Plastika sochaře a malíře Jiřího Sozanského by měla být instalována na jaře. Smlouva bude podepsána tento týden. Anketa: Jaký instinkt ve vás vyvolává krize? Přirozeně šetříte, nebo podle rad vašich kolegů v zájmu rozhýbání ekonomiky utrácíte? Ondřej Nezbeda, Respekt Počínající recese ve mně vyvolává dva druhy instinktů – ten první mi velí mít výdaje více pod kontrolou a připravit se na horší časy. Respekt-Despekt Respekt Po letech bezmocného krčení ramen, že policie a soudy nemají nástroje, jak donutit adresáty k převzetí soudní obsílky, přišel průlom. Editorial Martin M. Šimečka Číst titulky na stránkách světového tisku v posledních dnech je pochmurná kratochvíle. A ponořit se posléze do textů popisujících, jak zamrzá ekonomika, už vyžaduje opravdu silné nervy.
Dopisy
Vaše dopisy Respekt Chtěla bych vás upozornit na nesprávný popisek pod fotografií Filipa Singera v minulém čísle Respektu.
Blogy
O vlivu reklamy na děti s Hanou Srpovou z Ostravské univerzity v Ostravě Respekt Je reklama pro děti rádcem, nebo manipulátorem?
Kultura
Svobodu robotům! Jan H. Vitvar Jiného by to složilo, ale Krištof Kintera (1973) byl celkem příjemně překvapen. Den před vernisáží jeho aktuální výstavy v Galerii Brno se jeden z jeho objektů náhle otočil kolem osy, celý se zkroutil a vyryl do stropu svou vahou několika set kilogramů hlubokou díru. Kintera má rád, když věci žijí vlastním životem a nerespektují to, co jim nadiktujeme při výrobě. Alois Nebel: Předvánoční horečka Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel V pasti psychické závislosti Jan Gregor Španělský snímek Dávám ti své oči (2004) začíná tam, kde filmy podobného ražení obvykle končí. Nervózní žena kvapně balí do tašky několik základních věcí, budí malého syna a jen v bačkorách opouští byt, který nese neklamné známky zápasu, aby před násilnickým manželem našla bezpečný azyl u své sestry. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Peter Gabriel větrá v archivu Pavel Klusák S letošním albem Big Blue Ball se pojí čerstvá zpráva pro české publikum. Zpěvák a dlouholetý organizátor scény world music Peter Gabriel sáhl do svých archivů a sestavil album z nahrávek, které zbyly po multietnických setkáních vybraných muzikantů. Gabriel je organizoval v letech 1991–1995. Hledání ztraceného milence Jan Němec Polovina angloamerické literatury je vlastně židovská, kdo by neznal jména jako Joseph Heller, Saul Bellow nebo Philip Roth. Naproti tomu pouze dvěma spisovatelům přímo z Izraele se daří pronikat na mezinárodní scénu. Jsou jimi Amos Oz a Avraham B. Jehošua. Šťastná porucha atmosféry Jan H. Vitvar Dagmar Hochová (1926) se narodila za bouřky. Což by mohlo vést k domněnce, že není pro rodiče většího štěstí, než když porod připadne na okamžik narušení atmosférické rovnováhy. Takto jednoduché to ale není. Fotografčiny vzpomínky zachytil a do knihy Narodila jsem se za bouřky převedl Jaromír Slomek. Knižní novinky Respekt Zajímavé knižní novinky Odpálit nevěřící psy Tereza Brdečková Literární hit Johna Updikea Terorista (2006) považuje kritika za zásadní román o bushovské Americe. Ovšem román je vřele přijímán od San Franciska po Istanbul proto, že rezonuje se všeobecným pocitem krize západních hodnot. Nejistota legendy Jaroslav Formánek Minulé úterý slavilo padesátiny pražské divadlo, jež podle jména přilehlé uličky nese název Na zábradlí.
Vaše otázky
Chystají se nějaká opatření v oblasti splácení faktur? Respekt Jak se stát hodlá vyrovnat s problematikou nesplácení faktur za odvedené práce a služby? V Belgii funguje opatření, že kdo nesplácí fakturu, přijde o živnostenské oprávnění. Tady si založí novou s. r. o. a na žádost o zaplacení nereaguje. Co se s tím dá dělat?
Politická aktualita
Aténská bouře Tomáš Lindner Řecko minulý týden paralyzovaly násilné demonstrace mládeže a čtyřiadvacetihodinová generální stávka státních zaměstnanců.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Novinářka Sabina Slonková dostala od státního zástupce pokutu ve výši dvaceti tisíc korun za to, že odmítla vypovídat v rámci vyšetřování „kauzy Savoy“.
K věci
Ten kompromis vítám Tomáš Pavlíček Čerstvý rozsudek Ústavního soudu může vypadat jako technická záležitost. Policisté a státní zástupci by se měli začít obtěžovat důkazy, zda dotyční objevené rostliny užívali jako drogy, ale na podstatě trestnosti výroby a prodeje drog se nic nemění. Nebo se dá rozhodnutí číst i jinak?
Komentáře
Nemá to cenu Erik Tabery Češi cítí vůči politice a společnosti marnost. Neukazují to jen průzkumy veřejného mínění, ale i umělecká tvorba. Například Česká televize natočila podle scénáře Vladimíra Körnera film Lovec vodního ticha, který by se mohl stát kultovním pro všechny ctitele naprostého, ale naprostého zmaru. A je to tady Luděk Niedermayer Špatné zprávy dorazily i do Česka. Ještě před několika týdny mluvili čeští analytici i vládní ekonomové o růstu kolem dvou procent, dnes už vše nasvědčuje tomu, že analytici brzy přijdou s odhady kolem nuly. Nechte se překvapit Marek Švehla Někdy se i politika zdá komplikovanější, než ve skutečnosti je. Někdy se i politika zdá komplikovanější, než ve skutečnosti je. Sjezd poslanců ODS minulý víkend v pražských Vysočanech dopadl tak, jak si možná ani předseda Mirek Topolánek netroufal představit. Balíček a Sauron Martin Uhlíř O čem mnozí odborníci hovoří stále hlasitěji: Boj proti změně klimatu je v podstatě prohraný. Ještě ne úplně, čas se však krátí a příliš velké naděje nevzbuzuje ani schválení poněkud vykastrovaného klimatického balíčku EU. Politici nyní diskutují o tom, jak zařídit, aby se průměrná teplota na planetě nezvýšila o více než dva stupně Celsia.
Na pozvání
Šifra zvaná Pákistán Tereza Engelová V souvislosti s útoky v indické Bombaji se rozpoutala debata o míře možného napojení pákistánské tajné služby (ISI) na islámské radikální skupiny, jako je Laškare Tajjiba. I když to Pákistán odmítá, plno indicií napovídá, že bezpečnostní složky s fundamentalisty minimálně udržují kontakty. Návrat prezidenta Zdenek Slouka Občané, s úctou vzhlížející k Pražskému hradu, již delší dobu neklidně zaznamenávali, že prezidenta České republiky bylo vidět stále méně, že se vytrácel, a nyní se trápí, že se jim prezident nadobro ztratil. Kde ho hledat?
Česko
Vláda rebelů Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder Při pohledu do novin se nelze ubránit dojmu, že vláda je u konce svého života. Jejich přední stránky už několik dní plní zaručené zprávy, že tu kolem prezidenta Klause vzniká nová pravicová strana a že do ní v blízké době přestoupí „několik poslanců ODS“, kteří by pak s pomocí ČSSD mohli úspěšně shodit Topolánkův kabinet. Běh bahnem Adam Šůra Jak největší sportovní akce v dějinách naší země nakonec dopadne, záleží na okolnostech. Když bude sníh a úspěšný borec Lukáš Bauer si dojede na domácí půdě pro zlatou medaili, mohlo by liberecké mistrovství vejít do historie jako slavný podnik. Zatím se ale organizátoři kromě počasí potýkají i s nedostatkem financí. Pro klid vaší duše Jan Brabec Ve středu položili starostové okolních obcí a místní nadšenci na jeden z kopců kolem Slavkova základní kámen pomníku, který by měl všem připomínat (řečeno slovy kmotra celé akce Boleslava Polívky), „že i koně mají duši“.
Z kraje
Koukejte se uklidnit Pavla Hobstová I v České republice už má boj proti domácímu násilí za sebou přelomový bod. Stal se jím na začátku loňského roku zákon, který umožňuje policistům jednoduše vykázat násilníka na deset dní z domu. V Brně jsou ale ještě o kousek dál.
Úspěch
Zůstáváme ve Strašnicích Michal Komárek Tvrzení, že Česko je softwarovou velmocí, možná někoho překvapí. V oboru antivirových programů to ale platí doslova. A asi nejlépe to sedí na pražskou firmu Alwil.
Ekonomika
Vláda krizi podcenila Jan Macháček Poslanci s konečnou platností schválili státní rozpočet na příští rok. Jeho největší potíž spočívá v tom, že je založen na odhadech růstu HDP ve výši 4,8 procenta. Jenže v současnosti to vypadá, že hospodářský růst bude v lepším případě nulový. Napospas ČEZ Tomáš Pavlíček V bouřlivých dobách krize mají Češi jednu jistotu: na Nový rok zase porostou ceny elektřiny. Věc je překvapivá hlavně proto, že další dva z údajně nerozlučného energetického triumvirátu – ropa a plyn – zlevňují.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že v New Yorku zemřela Marta von Bulow, žena, která byla 28 let v kómatu. Sněmovna schválila rozpočet. Ústavní soud rozhodl, že je v Česku legální pěstovat marihuanu. Podle zpřesněných dat Českého statistického úřadu zpomalila tuzemská ekonomika v poslední době více, než se čekalo. Připravujeme Respekt Připravujeme do příštích čísel
Jeden den v životě
Úspěšní psychopati Jan Balabán Pravý psychopat se prý pozná podle toho, že vás při jeho projevu mrazí a propadáte panice, i když je od vás oddělen neprůstřelným sklem. Na semináři o pravicovém extremismu Václav Zeman, Respekt Seminář, který jsme v Člověku v tísni připravili, je součástí celoročního projektu Dovedu to pochopit?. Od začátku školního roku jsme s ním navštívili už více než třicet škol, ale ten dnešní je pro nás opravdu zvláštní. Před čtrnácti dny Litvínovem pochodovali neonacisté. Jako řešení problémů chudých obyvatel Janova nabízeli násilný útok.
Ve hvězdách
1938: Šach mat, pánové Petr Třešňák Američanka Gisela Khan Gresserová, která zemřela právě před osmi lety, byla jednou z prvních šachistek, které se osmělily vystoupit z ženských kroužků a utkat se s nejlepšími hráči opačného pohlaví.
Eseje
Poslední z neokonů Ian Buruma Co se stane s neokonzervativci v době, kdy se prezidentské působení George W. Bushe chýlí ke konci? Jen málokdy v dějinách americké politiky měla hrstka knihomolských intelektuálů takový vliv na zahraniční politiku, jaký měli „neokoni“ za vlády Bushe a jeho viceprezidenta Dicka Cheneyho, z nichž ani jeden neproslul hlubokými intelektuálními zájmy. Manažeři proti škole Aviezer Tucker Česká vláda připravuje školskou reformu, která však místo toho, aby dala českému vysokému školství více vnitřní svobody, uvrhne jej do spárů technokratických manažerů.
Trendy
Hadí a dračí vejce Karolína Vránková Rakousko už nějakou dobu není mocnářstvím a k c. k. přístavům na Jadranu je to dneska přes dva státy. Ale koráby do velké míry nahradila letadla a stánky na vídeňském tržišti Naschmarkt přetékají o adventu plody z celého světa. Vítr změn The Economist Od chvíle, kdy se v Altamont Pass roztočily první turbíny, prošla větrná energetika zásadním vývojem. V celosvětovém měřítku sice vytváří pouze jedno procento veškeré elektřiny, ovšem v několika evropských zemích tvoří úctyhodný podíl.
Civilizace
Dějiny z fragmentů Jiří Suk Mediální doba a nadbytek informací výrazně změní historické pojetí skutečnosti, které bude konkrétnější, fragmentární a kaleidoskopické. Dějiny se rozejdou s abstraktním učeným jazykem a s vysvětlováním roztříštěných jevů pomocí hlubokých historických zákonitostí. Energie z kosmu The Economist Dnes už na zázraky, které může přinést solární energie z vesmíru (space solar power, SSP), nevěří jen roboti ze sci-fi povídek; tato myšlenka má v současnosti sice nevelký, leč rostoucí počet přívrženců i mezi lidmi. Základní idea je prostá. Sluneční světlo je nejbohatším a nejčistším zdrojem energie.
Prvních 15 minut
Cesta klauna Jan Němec „Ondro, ty prostě musíš do Japonska,“ říkal mu pořád Ctibor Turba, který ještě donedávna vedl obor klaunské tvorby na brněnské JAMU. Tanečník a klaun Ondřej Landa (1985) tam letos o prázdninách opravdu odjel.
Rozhovory
Film dnes patří aktivním divákům Jan Gregor Už více než čtvrtstoletí si drží na světové scéně výsadní postavení. Fanoušci na filmech britského režiséra Petera Greenawaye oceňují zejména opulentní výtvarnou stránku, kritici mu vyčítají manýrismus. Naživo platí, že přes zálibu v teoretizování o filmové řeči a médiích rozhodně nepůsobí dojmem suchara.
Téma
Gádžové si vzali celý svět Jan Brabec Vozy s plachtami postavené do kruhu, koně, spaní na seně, útěky před strážníky, večery u planoucího ohně, věštění z karet, zima, hlad, ale hlavně – volný a nekonečně proměnlivý život, který asi jen tak někdo neprožije. Tak asi vypadal po celá staletí tajemnými báchorkami opředený svět kočovných Romů.
Svět
Žádaná Sýrie The Economist V posledním roce všichni vysílali vůči Sýrii přátelské signály. Gesta to byla různá: od návštěv evropských, libanonských a iráckých delegací na vysoké úrovni po izraelské nepřímé mírové rozhovory prostřednictvím Turecka, jež je Sýrii čím dál bližší, až po britskou výstavu světové keramiky, kterou do syrského hlavního města Damašku zapůjčilo londýnské Viktoriino a Albertovo muzeum. V půli cesty Jaroslav Fiala Kosovo dosud uznalo 53 členských zemí OSN, ostatní jsou proti nebo váhají. Mezi odpůrce kosovské samostatnosti patří zejména Srbsko a Rusko, ale i některé státy EU jako Španělsko či Slovensko.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte