2008-2554-mobr-Moldavsko-mapy-1114n.jpg
2008–2554-mobr-Moldavsko-mapy-1114n.jpg • Autor: Respekt

2008-2554-vobr-Moldavsko-mapy-1114.jpg
2008–2554-vobr-Moldavsko-mapy-1114.jpg • Autor: Respekt

„Nechte nás žít v bídě, ale v zemi, ve které panuje mír,“ říká Vasilij Sova, který za Moldavsko vyjednává s odpadlickým Podněstřím, když se ho zeptáte na miliardy, které zaplavily Gruzii po její srpnové válce s Ruskem. Moldavsko na rozdíl od bojovné Gruzie zaujalo k separatistům s ruskou podporou umírněný postoj a nesnaží se vstoupit do NATO. Ale k dohodě o ztraceném území má sotva blíž než Gruzie.

Minulý týden přijel do Moldavska prosazovat svou novou iniciativu ruský premiér Vladimir Putin. Rusko sice nezávislost Podněstří neuznává, ale chce na jeho území ponechat svá vojska. To je podmínka, kterou všichni ostatní odmítají. Vedoucí představitelé Moldavska a Podněstří už se nějakou dobu nesetkali. Když se moldavský prezident Vladimir Voronin odvážil na návštěvu své rodné vsi, ukázali mu v Podněstří záda. Voronin označil podněsterského vůdce Igora Smirnova za „zlosyna, který tento region proměnil v hnisavou ránu na těle Moldavska“.

A přitom má tento spor daleko k hlubokému nepřátelství panujícímu na Kavkaze. Oba břehy Dněstru spolu čile obchodují. Podněsterský fotbalový tým Šerif je na čele moldavské ligy. Tiraspol, se sochou Lenina a ulicí Karla Marxe, připomíná jakýsi skanzen sovětské nostalgie. Ale Sergej Čeban, vedoucí výboru pro zahraniční věci v podněsterském parlamentu, se…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte