2008-2076-mobr-32AR382008n.jpg
2008–2076-mobr-32AR382008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2076-vobr-32AR382008.jpg
Fotografie: Kalašnikov a cigára. (Ruský voják nedaleko „bezpečnostní zóny“ na území Gruzie) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„Zdrastvujtě!“ zahalasí hlasitě ruský voják. Do okénka naší oprýskané Lady Niva se naklání zarudlý obličej. Na rameni kalašnikov, uniforma výzbrojí jenom cinká. Plovoucí zrak prozrazuje, že ruský voják už má evidentně pěkně upito.

Jsme na kontrolním stanovišti kousek za gruzínským městečkem Karaleti, zhruba šest kilometrů severně od města Gori. Tady začíná „nárazníková zóna“, ruskou armádou okupovaná část gruzínského území, která se táhne v šířce zhruba 26 kilometrů až k administrativní hranici Jižní Osetie. V Karaleti je ještě živo, poničené je minimálně. Na konci městečka po levé straně silnice však vlaje ruská vlajka. Za ní začínají zátarasy a ostnaté dráty. Kontrolní stanoviště je zbudované velmi bytelně, jsou tu ze dřeva stlučené přístřešky, kolem dokola zákopy a zátarasy z pytlů s hlínou. Stejně tak vypadají všechna ostatní ležení ruské armády na gruzínském území. Nezdá se, že by je měli ruští vojáci v úmyslu brzy opustit.

Na zákopu leží ostřelovač a dívá se nehnutě směrem k nám. Vpředu u zátarasů stojí tank, na něm posedává několik ruských mladíků v uniformách a pokuřuje. Sledují nás beze slova, jen muž u našeho okýnka hlasitě vtipkuje. „Novináři?“ To samozřejmě ani náhodou, kroutíme odhodlaně hlavou.

Ticho

Nárazníková zóna byla oficiálně zřízena k ochraně Jižní Osetie a Abcházie před útoky gruzínské…

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte