V průběhu historie byli kacíři stíháni ukrutnými tresty – a není divu. Většina systémů postavených na víře dokáže odolávat hrozbám od nevěřících, hříšníků a jim podobných. Ovšem kacíři jsou ohrožením zevnitř: jsou to věřící rozkolníci, kteří zpochybňují základní články víry. Pokud jde o projekt založený na víře zvaný evropská politická integrace, Česká republika je nebezpečně kacířskou zemí. Neznamená to, že by Češi byli vůči Evropské unii nepřátelští – přestože je v Bruselu kdekdo z pohodlnosti řadí mezi hlavní „euroskeptiky“. Češi si spíš libují v něčem podvratnějším: v podrývání hlavních zažitých pravd EU.

To nyní začíná hrát důležitou roli. Prvního ledna Češi převezmou štafetu předsednictví EU, budou předsedat všem zasedáním a určovat agendu na příštích šest měsíců. Během jejich předsednictví určitě přijde na přetřes budoucnost Lisabonské smlouvy, zatímco se irská vláda bude horko těžko snažit najít způsob, jak vyřešit skutečnost, že irští voliči v červnu smlouvu odmítli v referendu. A můžete vzít jed na to, že v zahraniční politice se na čelné místo v agendě EU v roce 2009 prodere Rusko.

Na obou těchto frontách se Češi provinili nedostatečnou pravověrností. Britští konzervativci rádi tvrdí, že česká středopravá ODS je v Evropě jejich nejbližším ideologickým spojencem. (Jsme ze stejného těsta, chvástal se prý jeden tory v Evropském parlamentu, až na to, že oni nerozumějí kriketu.) To není až tak docela přesné. Britští…

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte