2008-1940-mobr-54R362008n.jpg
2008–1940-mobr-54R362008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1940-vobr-54R362008.jpg
Fotografie: Poslouchá instinkt. Naši předkové tak vítězili v evolučních závodech, dnes je to handicap. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Když rodiče Ondřejovi odmítli půjčit tenisovou raketu, bez váhání se rozběhl proti zdi. Ve snaze získat pozornost matčiny přítelkyně, vzal dětské plastové kladívko a vší silou uhodil ženu zezadu do hlavy.

Dětské monstrum? Kdepak, Ondřej je milý, bystrý chlapec, miluje rodiče, šlechetně chrání slabší kamarády. Často však poslechne svůj instinkt, aniž by uvažoval a bez ohledu na následky.

Ondřejova diagnóza zní Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD), neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou, dříve známá jako „lehká mozková dysfunkce“ (LMD). Touto poruchou v různých stupních a formách trpí podle některých propočtů tři až sedm procent dětí, podle jiných až jedna třetina. Diagnóza se týká i dospělých. Neklid, nesoustředěnost, impulzivita, nedochvilnost, nedůslednost, upovídanost, problémy s organizací, s vyjadřováním… V seznamu příznaků si ten svůj najde každý. Znamená to, že jsme postiženi všichni?

Lékaři se na základě nejnovějších výzkumů domnívají, že ADHD je geneticky podmíněná porucha. U postižených zřejmě dochází k odlišnému vývoji mozku, mají narušen metabolismus látek, které přenášejí vzruchy mezi nervovými buňkami.

První příznaky nadměrného neklidu lze pozorovat už u miminek, ale ke srážce se světem většinou dochází až ve školce nebo škole. Učitelky si stěžují, že dítě zlobí, neposlouchá, neúčastní se programu…

Jak se pozná…

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte