Česko-rakouské vztahy se často přirovnávají k manželství – manželství z rozumu, notabene. O vášnivé lásce mezi Prahou a Vídní nikdy nemohla být řeč. Zato každá strana po všech těch letech dobře ví, kde a jak se do toho druhého nejlépe trefit.

Jako vždy tak i po nedávné cestě Mirka Topolánka do Rakouska panuje na obou stranách poněkud podrážděná nálada. Přitom tato návštěva poskytovala ideální příležitost k opravdu „novému začátku“: na podzim rakouská vláda odolala pokušení a nepřidala se k maďarským pokusům o znovuotevření problému Benešových dekretů. Od poslední poruchy v Temelíně uplynul nějaký čas. A diskuse kolem stornovaných obrněných vozidel zřejmě nemá dost velkou váhu, aby skutečně zatížila politické vztahy obou zemí. Přesto se ale hned poté, co Topolánek Vídeň opustil, objevily články o tom, jak jsou všichni zase nespokojení.

Rakouští kritici jaderné energie reptají, protože podle nich kancléř Alfred Gusenbauer na Topolánka nevyvíjel dostatečný tlak kvůli Temelínu. A v Česku se všechny noviny rozhorlily, protože rakouští hostitelé poukázali na problém nelegálních migrantů z Čech. Copak neexistuje žádný recept na to, jak věčný koloběh popichování, přecitlivělosti a kyselých tváří prolomit?

Mám pro vás skutečnou senzaci

Kdo někdy zažil manželskou krizi, ten ví, že alfa a omega jen trochu obstojného vztahu spočívá ve vzájemné komunikaci. Právě v tomto ohledu se však Praha…

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte