2008-1043-mobr-angela-mobr.jpg
2008–1043-mobr-angela-mobr.jpg • Autor: Respekt

2008-1043-vobr-angela-vobr.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Význam politické události se často pozná podle toho, jak náruživě jej politici dementují – čím více tvrdí, že se vlastně nic zásadního nestalo, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o důležitou věc. Soudě podle toho se tento týden v severoněmeckém Hamburku odehrává něco, co lze právem označit za revoluci – poprvé v dějinách Spolkové republiky převezme vládu některé spolkové země koalice složená z bývalých úhlavních nepřátel CDU a Zelených. Dopady tohoto spojení mohou být ještě zajímavé.

Už nejsme staří dědci

Představa, že by se pacifisté a ekologové mohli s podnikateli a řidiči kabrioletů dohodnout na něčem zásadnějším než třeba na jménu nové ulice, patřila ještě nedávno do říše politických pohádek. Jaderné elektrárny versus větrníky, co nejvyšší bariéry pro přistěhovalce, nebo kontrolovaná imigrace, ženy s dětmi doma, nebo pracující ženy s dětmi ve školkách – ještě koncem devadesátých let existovalo jenom málo oblastí, ve kterých se pozice obou stran diametrálně nelišily. Překvapením proto není jenom skutečnost, že se CDU a Zelení bez větších rozepří dohodli na vládním programu pro 1,75milionové město.

Ještě pozoruhodněji působí, s jakou vervou obě strany hned po podepsání koaliční smlouvy ve všech médiích zdůraznily, že „černo-zelená koalice“ může sice fungovat v Hamburku, nikoli však v jiných spolkových zemích, či dokonce v Berlíně.…

200819-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200819-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte