„Pan Langer by měl pana prezidenta přesvědčit, že je hoden jmenování.“Český prezident se vymkl kontrole. Minulý týden totiž opět odmítl jmenovat soudcem nejznámějšího soudního čekatele v zemi Petra Langera, i když pro to v tuto chvíli neexistuje jediný veřejně známý důvod. Je tedy otázka, co může teď Langer tváří v tvář svéhlavému, soudní rozhodnutí nerespektujícímu prezidentovi pro získání vytouženého taláru udělat.

Jste naprosto hloupí

Petr Langer má z pohledu české veřejnosti jednu velkou přednost: a sice nejlepší předpoklady stát se kvalitním soudcem, což je zde – jak známo – nedostatkový „artikl“. Vystudoval s výbornými výsledky, justiční zkoušky ze tří set adeptů na soudcovskou práci složil nejlépe, má za sebou zahraniční stáže a umí několik jazyků. Ale hlavně prokázal, že se nebojí hájit právo vůči tak silnému protivníkovi, jako je prezident. A to i přesto, že ho to může stát kariéru, na kterou se roky tvrdě připravoval. (Pro připomenutí – Klaus jej nejdřív odmítl jmenovat soudcem kvůli nízkému věku, a Langer se proto rozhodl obrátit na soud.)

Langerův případ je zajímavý ještě z jednoho pohledu. Chce soudit v Ostravě, kde se dlouhodobě nedostává soudců. Na krajském soudu jich dnes chybí devět a není lehké tuhle mezeru zaplnit. Na rozdíl od Prahy nebo Brna se sem totiž soudcům vzhledem k odlehlosti regionu a nižšímu životnímu standardu nechce.

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte