2008-904-mobr-58AR172008nM.jpg
2008–904-mobr-58AR172008nM.jpg • Autor: Respekt

2008-904-vobr-58AR172008nV.jpg
Fotografie: Prales, který skrývá nejedno botanické překvapen.í (Milíčovská halda, začátek jara) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Při popisu současné krajiny obvykle nevystačíme se zažitými pojmy. Z měst vybíhají do luk a polí logistická centra a nejrůznější montované haly a leckde se rozlézají do šířky satelitní městečka. Změn nezůstala ušetřena ani zemědělská krajina, v níž se často vyplatí brát peníze za to, že pole zůstávají ladem. Na venkově lze také prodávat hezkou přírodu – jsou kraje, kde se sice na polích skoro nic nepěstuje, ale v každé vesnici je koňská farma s nabídkou vyjížděk.

Krajině založené na prodeji přírody, estetiky a turistiky říká jeden český vědec petosféra – podle začátečních písmen výše zmíněných artiklů a také podle anglického pet – domácí mazlíček. Komplementárními pojmy jsou mimo jiné brownfields, opuštěné průmyslové areály, které mohou třeba čekat na náhlý zásah „developera“, a nová divočina, jež vzniká tam, kde se lidským aktivitám přestalo dařit a šance se chopila vegetace.

V „nové divočině“ najdeme leccos: drobné kytičky mezi kolejemi starých nádraží, plochy s dvoumetrovou trávou a nejrůznějšími bodláky, jedovatá odkaliště. Rostou v ní husté lesíky a křoviny obvykle nepůvodních druhů, většinou s popínavými liánami, třeba plaménkem nebo chmelem.

Liánové pralesy jsou symbolem a vlajkovou lodí nové divočiny. K jejím méně extrémním formám patří zanedbané výsadby okrasných dřevin, jež se mísí s tím, co nikdo nevysadil.

Sen…

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte