On-line rozhovor s Ivanem Davidem – ředitelem Psychiatrické léčebny v Bohnicích
 

Jaká je současná ekonomická a personální situace ve vaší léčebně?

Tomáš Nosek (TomasNosek33@seznam.cz)

Byl kompletně rekonstruován pavilon č. 10, který byl v nejhorším stavu, otvíral se v listopadu 2006. Teď je nejlepší a vlastně jediný odpovídající standardu kulturních zemí západní Evropy. Jiné pavilony vyhovují jen částečně nebo zcela nevyhovují. V Praze by nám stačily jen „peníze“, vše ostatní bychom si koupili. V mimopražských léčebnách mají problém sehnat některé kategorie personálu. Většina lidí dává přednost zaměstnání v Praze.

V západní Evropě mají 2 až 4krát více personálu na počet pacientů než u nás. Pro srovnání: psychiatrická nemocnice v Roskilde v Dánsku má 365 lůžek a 1100 zaměstnanců, my máme 1300 lůžek a 1050 zaměstnanců. Ročně bychom potřebovali rekonstruovat 2 pavilony, aby za 15 let léčebna odpovídala západním normám. Při dvojnásobném počtu personálu počítejme ročně o 400 mil. Kč více, na rekonstrukce 120 mil. ročně, celkem tedy nejméně dalších 520 mil. Kč ročně k dnešním 640 mil. Kč – při českých mizerných platech, které pokud se nezvednou, povedou k ještě masovějšímu odchodu pracovníků na západ a sever…

Co je dnes podle vás obecně největší problém české společnosti, nakolik je spojen s příběhy vašich pacientů?

Lukáš Bednařík (lukasbednarik@seznam.cz)

„Největších“ problémů je jistě celá řada. Na pacienty má největší vliv jejich sociální situace, zejména nezaměstnanost. Velký vliv má také příležitost utratit více peněz, než jsou schopni splácet, a dostupnost tzv. „výherních“ automatů a návykových látek společně s velkou tolerancí k požívání alkoholu. Řešení sociálních problémů může být i dvousečné, protože jak říkal psychiatr prof. Dobiáš: „Od utrpení k parazitismu je jen krůček.“ Omezení dostupnosti některých „požitků“ bude nutné, pokud nechceme v takové míře nést následky jejich snadného získání.

Dotkne se reforma vědy v Česku nějak i psychiatrie? Podílíte se třeba i vy na výzkumu v této oblasti?

Karel Syrový

Pokud jsem porozuměl informacím z médií, má asi jít o větší podíl grantových prostředků na úkor institucionálních. Vždy je rozhodující, kdo o rozdělování prostředků rozhoduje a podle jakých kritérií. Objektivita je v malé zemi vždy problém. Znelíbíte se a už si neškrtnete…

Na výzkumu jsem se podílel přes dvacet let a teď se k tomu chystám znovu, i když samozřejmě nemám tolik času, jako když jsem se věnoval výzkumu na plný úvazek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte