2008-663-mobr-57AR122008n.jpg
2008–663-mobr-57AR122008n.jpg • Autor: Respekt

2008-663-vobr-57AR122008.jpg
Fotografie: Tvrdí, že to byli manželé. (Filmaři Simcha Jacobovici a James Cameron s údajnými pohřebními schránami Ježíše a jedné z Marií) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Není úplně obvyklé, aby se mezinárodní vědecká konference zabývala závěry dokumentárního filmu. A není také obvyklé, aby diváci vydrželi s napětím sledovat dvouhodinový dokument, který se celý točí okolo šesti jmen naškrábaných na vápencových nádobách ze starověké hrobky. Kanadský režisér s izraelskými kořeny Simcha Jacobovici dokázal obojí.

Film, který natočil ve spolupráci s autorem Titaniku Jamesem Cameronem, uvedla televizní stanice Discovery Channel před loňskými Velikonocemi. Pointu vyslovuje už název dokumentu: Ztracená Ježíšova hrobka. Rozumí se: ztracená, nyní však znovu nalezená.

Kamínek po kamínku je před diváky skládán obraz vedoucí k na pohled nevyhnutelnému závěru: byl objeven hrob s pozůstatky biblického Ježíše z Nazaretu, jeho matky Marie, bratrů, a dokonce i manželky a syna. To samozřejmě vzbudilo značný rozruch. „Objev, výzkum a důkazy, které mohou změnit dějiny“ je příznačný podtitul knihy, do níž Jacobovici obsah filmu shrnul. Celý příběh přitom začal docela nenápadně.

Ježíš, syn Josefův

V roce 1980 došlo na jeruzalémském předměstí Východní Talpiot k menší nepříjemnosti. Odstřel skály provázející stavbu nového sídliště odhalil tajemný otvor připomínající jeskyni, zjevně vstupní část starověkého hrobu. Stavaři na celém světě nebývají podobnými nálezy nijak nadšení, ti talpiotští však dodrželi předpisy a nález oznámili.

200812-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200812-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte