Je to otázka, která dnes číhá doslova na každém rohu. Co chceme od památkářů? Má být Národní památkový ústav servisní organizací, která se snaží existenci památek skloubit s nároky, které na ně klade současný životní styl? Anebo je lepší disponovat silnou centralizovanou institucí, která ovládá co největší díl památkově cenných budov a upřednostňuje především jejich prostou konzervaci? To je jádrem polemiky bývalého a současného ředitele této významné státní instituce, která mimo jiné spravuje stovku státních hradů, zámků a klášterů.

Národní památkový ústav je sice důležitým úřadem, ale na jeho fungování mají zásadní vliv další instituce, především ministerstvo kultury a krajské samosprávy. Když jsem se před časem pokusil fungování památkářů liberalizovat, ocitl jsem se v izolaci a koncem září 2006 jsem byl odvolán. Co přinesly měsíce po mém odvolání? Konsolidaci po rozvratu? Vyčkávání? Plíživý návrat do sedmdesátých let a další petrifikaci personální a myšlenkovou?

Všechny tyto odpovědi jsem slyšel, ale protože jsem zainteresovaný, popíši některé podle mne podstatné skutečnosti a čtenář nechť si obrázek udělá sám.

Cílem mnou a mými kolegy prováděné reformy památkové péče měly být výrazná decentralizace a zeštíhlení NPÚ včetně převodu velké části památkových objektů do vlastnictví krajských samospráv či rukou oprávněných restituentů. Není nad takový kšeft – mimo jiné i proto, jakým je předražená státní či obecní zakázka na státem…

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte