2007-1773-mobr-2007-1773-mobr-cilek.gif
2007–1773-mobr-2007–1773-mobr-cilek.gif • Autor: Respekt

2007-1773-vobr-2007-1773-vobr-cilek.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Myslím, že už není daleko doba, kdy noviny začnou zveřejňovat pravidelnou analýzu stavu ropných trhů, podobně jako uveřejňují předpověď počasí. Za hranicemi mediální sféry se to už děje: nejdůležitější přehled situace, „Zprávu o ropných trzích“, vydává každý měsíc Světová agentura pro energii (IEA) na stránkách www.oilmarketreport.org. Zpráva má obvykle kolem padesáti stran a je dělena na části týkající se poptávky, zdrojů, stavů ropy v zásobnících, cen, kapacity přepravy a stavu rafinerií.

Zpráva nabízí zásadní, zcela neideologický obraz politického a ekonomického dění ve světě viděný prizmatem nikoli válečných konfliktů, ale energie. Hlavní editor Lawrence Eagles bývá často citovanou veličinou a jeho závěry, či dokonce celé texty jsou okamžitě překládány do ruštiny, arabštiny a dalších jazyků. Píši o této věci hlavně proto, že naše noviny přetékají hloupostmi o drobných přestupcích druhořadých politiků, takže na skutečně důležité zprávy se často vůbec nedostane.

Co se o povaze doby můžeme dozvědět z několika dřívějších zpráv? Především nás zarazí časté používání slova „tight“, tedy napjatý, našponovaný. Nejsou k dispozici volné zásoby kvalitní ropy, na kterou si rafinerie v minulosti zvykly, vytěžená ropa je jen s obtížemi a v napjatém režimu dopravována nákladně udržovanými ropovody. Scházejí tankery i kapacita rafinerií. Ropný průmysl volá…

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte