2007-1717-mobr-57AR372007.gif
2007–1717-mobr-57AR372007.gif • Autor: Respekt

2007-1717-vobr-57AR372007.jpg
Fotografie: Lesy jsou krásné, dokud nezačnou hořet. (Požáry v Řecku očima kosmických družic, červeně ohraničené oblasti lokalizují ohně) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Požáry v Řecku dosáhly letos rozměrů skoro apokalyptických. Spáleniště vychládají, úřady vypsaly odměny na hlavy žhářů. Intenzita a ničivá síla požárů v evropském Středomoří však rok od roku narůstá. Je proto dost povrchní hledat viníky jen mezi teroristy, spekulanty s pozemky či staříky vypalujícími trávu. Problém je totiž mnohem hlubší.

Ve středomořském klimatu, vyznačujícím se dlouhými a úpornými letními vedry, jsou požáry stejně normální a nevyhnutelné jako u nás letní bouřky. Tamní příroda je ohni přizpůsobená. Typický středomořský strom, třeba borovice pinie, má silnou kůru, která chrání citlivé lýko, a jehličí plné snadno hořlavých silic. Když se přes takový strom přežene požár, ožehne ho, aniž by mu výrazněji ublížil. Neměl by to však být požár příliš silný. Aby nezesílil, nesmí na své cestě narazit na nadbytek hořlavého materiálu. Jinými slovy, nesmí vypuknout v hustém lese.

Současné požáry jsou tak silné proto, že v Řecku a dalších středomořských zemích roste nadbytek snadno hořlavých lesů. Zní to kacířsky, vždyť generace Evropanů vyrůstaly ve víře, že Řecko či Itálii v pradávných dobách pokrývaly husté hvozdy, které až obyvatelé antických měst vykáceli na stavbu svých flotil.

Tento názor nepochází od nikoho menšího než Platona, který v dialogu Kritias zmiňuje stráně kdysi se zelenající hustými lesy, dnes však dávající jen pastvu včelám. Jenže za klasikova života…

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte