Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Riskantní časy

Klidně poskytujte půjčky, ale snižte úrokové sazby, poplašeně naléhají mnozí investoři, které zaskočilo, s jakou rychlostí obletěla svět krize kolem problematických hypotečních dlužníků ve Spojených státech amerických. Fed klidně půjčoval a ne vždy s velmi vysokými úrokovými sazbami. Přitom ale trochu mlžil.

2007-1630-mobr-03Akciegraf0825.gif
2007–1630-mobr-03Akciegraf0825.gif • Autor: Respekt

2007-1630-vobr-03Akciegraf0825.jpg
Autor fotografie: The Economist • Autor: Respekt

Klidně poskytujte půjčky, ale za velmi vysoký úrok, radil v 19. století anglický bankéř a novinář Walter Bagehot centrálním bankéřům při krizi likvidity. Klidně poskytujte půjčky, ale snižte úrokové sazby, poplašeně naléhají mnozí investoři, které zaskočilo, s jakou rychlostí obletěla svět krize kolem problematických hypotečních dlužníků ve Spojených státech amerických.

Centrální banky v čele s americkým Federálním rezervním systémem (Fed) se doposud snažily dělat obojí. Fed klidně půjčoval a ne vždy s velmi vysokými úrokovými sazbami. Přitom ale trochu mlžil: nevyslovil žádný závazný slib, že úrokové sazby sníží, občas však naznačil, že v měnové politice zůstávají otevřené všechny možnosti, zejména jde-li o to ochránit reálnou ekonomiku před nepokoji na trzích.

Je to na spadnutí

Z hlediska mnohých investorů to báječně zafungovalo. Akciové trhy, které 16. srpna jako by propadly panice, znovu částečně nabyly ztracenou rovnováhu. Ještě důležitější je, že uvolněněji působí i kreditní trhy, zejména pokud jde o vzájemné půjčky mezi bankami.

Tato úleva se však do značné míry zakládá na jediném očekávání: a sice, že Fed brzy sníží úrokové sazby, možná ještě před svým příštím měnovým zasedáním 18. září. Tady hrozí dvojí nebezpečí: snížení sazeb není jisté a dost možná by bylo špatným krokem. Z toho plyne čím dál naléhavější potřeba, aby předseda Federálního rezervního systému…

200735-vobr-obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200735-vobr-obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte