Má se skutečně připojit Turecko k Evropské unii? To je otázka, která se po nedávných volbách v této zemi znovu nastolila a se kterou si mnozí Evropané nevědí rady. Někteří skeptičtější zastávají názor, že Turecko není dostatečně demokratické na to, aby se stalo členem velké evropské rodiny. Jiní připomínají, že Turecko je převážně muslimský stát a přijetí dalších téměř sedmdesáti milionů muslimů do Evropy, která již nyní řeší problémy s muslimskými minoritami, situaci nezjednoduší.

Nicméně když člověk pochopí politické a sociální poměry v Turecku, zjistí, že tyto námitky vůči tureckému členství v EU nejsou zcela podložené. Namísto toho začíná postupně objevovat argumenty, které jsou pro turecké křeslo v Bruselu.

Proti nesvobodě

Nejdříve zmíním argument o nedemokratičnosti – že Turecko není dost demokratické, aby splnilo standardy EU –, je pravda. Bohužel, Turecko má autoritářskou státní strukturu, která přinesla v posledních osmdesáti letech pět vojenských intervencí, útlak náboženských menšin a etnických skupin, jako jsou Kurdové, a mnoho dalších porušení lidských práv. Nicméně od začátku roku 2000 se Turecko neustále přeměňuje a zbavuje svých autoritářských tradic právě díky procesu začleňování do Evropské unie. Za posledních pět let tyto změny přinesly mnoho zásadních reforem, díky nimž mohou užívat více svobody turečtí občané všech náboženských menšin, kultur a názorů, a právě požadavky Evropské unie v tomto procesu…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte