Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Galileo mezi životem a smrtí

Bude, nebude, bude, nebude… Jako na houpačce si musí připadat každý, kdo sleduje dění kolem evropského družicového systému Galileo.

2007-1289-mobr-27AR282007.gif
2007–1289-mobr-27AR282007.gif • Autor: Respekt

2007-1289-vobr-27AR282007.jpg
Fotografie: Bude ziskový – tak proč do něj nikdo nechce investovat? (Zkušební družice systému Galileo) – Autor: European Space Agency • Autor: Respekt

Bude, nebude, bude, nebude… Jako na houpačce si musí připadat každý, kdo sleduje dění kolem evropského družicového systému Galileo. Od té doby, co Evropská unie v 90. letech představila ambiciózní plány na vybudování této sítě navigačních satelitů, projekt několikrát upadl do klinické smrti. Naposled letos na jaře, kdy konsorcium soukromých firem zapomnělo na vlastní sliby a odmítlo část Galilea zaplatit, jak bylo domluveno.

Před měsícem, 8. června, ale Rada Evropské unie (za účasti ministrů dopravy členských zemí) dospěla k závěru, že systém Galileo by přece jen vzniknout měl. Soukromý sektor se na něm zřejmě podílet nebude, peníze se musejí najít ve společném evropském rozpočtu. Jinými slovy, celý projekt zaplatí daňoví poplatníci. Rozhodnutí ovšem zatím není definitivní a budoucnost projektu zůstává nejistá.

O tom, že systém bude komerčně úspěšný, prakticky nikdo nepochybuje. Družicová navigace má mít v roce 2020 podle odhadů roční celosvětový obrat kolem 25 miliard eur jen z prodaného hardwaru. A celosvětový obrat služeb, spojených s provozováním systému, bude nejméně dvoj-, možná až čtyřnásobný. Ať s Galileem nebo bez něj. Proč tedy žádný soukromý subjekt nechce do evropského projektu investovat?

Odpověď je jednoduchá. Výrazně přesnější družicová navigace přinese úplně nové možnosti a služby než stávající systémy (z nichž je použitelný v podstatě jen americký GPS). Tyto…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte