Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Končí Chiracova éra

Kdo to byl Jacques René Chirac? Jaké dědictví zanechá své zemi člověk, jehož dlouhá politická kariéra ovlivnila život přinejmenším dvou generací Francouzů?

Kdo to byl Jacques René Chirac? Jaké dědictví zanechá své zemi člověk, jehož dlouhá politická kariéra ovlivnila život přinejmenším dvou generací Francouzů? V neděli 11. března stárnoucí prezident po několikaměsíčním mlžení oficiálně oznámil, že o další pobyt v Elysejském paláci už nestojí. I to je jedna z charakteristik tohoto politika, kterého protivníci titulovali „buldozer“. Nikdy se nevzdával a do poslední chvíle usiloval o moc. Ta mu často unikala, ale pravidelně se vracela. Teprve současná nepřízeň Francouzů, podle průzkumů by mu v prezidentských volbách odevzdalo hlas 1 % voličů, a samotný věk (narodil se roku 1932) ho poprvé v životě postavily tváří v tvář faktu, že něco definitivně skončilo.

Součást rodiny

Nebyl by to však Chirac, kdyby nechtěl tahat za mocenské páky i před branami důchodu. I proto se nevyslovil, koho svým spoluobčanům doporučí za nástupce. Vzhledem k jeho stranické příslušnosti by to přitom měla být volba logická – Nicolas Sarkozy. Jak je ale ve Francii známo, oba politici se nesnášejí, a není tomu tak dávno, co právě Chirac razil heslo: „Všichni, jenom ne Sarkozy!“

Od zahořklé hlavy státu lze v tomto směru očekávat cokoli. Ostatně před časem publikované paměti bývalého prezidenta Giscarda d’Estaing dokládají, jak Chirac v roce 1981, kdy díky Giscardovi nepostoupil do druhého kola prezidentských voleb, ze stejných pohnutek vyzval pravicové voliče, aby volili Mitterranda. Otázkou…

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte