Česká televize začala vysílat příběhy z amatérských filmových archivů.

Malá Eva jako dítě za protektorátu ráda poslouchala Rádio Bělehrad, na kterém nacisté stále dokola pouštěli píseň Lili Marleen. Představovala si, že její krásná maminka, které nikdo neřekl jinak než Lili, je ta dívka pod lucernou z nejslavnějšího songu druhé světové války. O mnoho let později se v Německu Eviným tchánem stal autor melodie této písničky Norbert Schultze.

Tak nepravděpodobné vyznění příběhu by snad neprošlo ani v první lekci kurzu tvůrčího psaní. Autoři filmu Tatíček a Lily Marlén, který tento čtvrtek uvede ČT 2, mohli tuto pointu do závěru snímku s klidem zakomponovat. Opravdu se totiž stala.

Reality show bez spekulací

Emotivní vyprávění sedmdesátileté Evy Schultze-Spohrové, vzpomínající na dětství poznamenané nešťastným vztahem mezi milovaným „tatíčkem“, vytíženým pražským zubařem, a frivolní Lili, která za války odešla od rodiny s českým Němcem Waltrem, je druhým dílem nevšední dokumentární série s názvem Soukromé století, která se v televizi objeví po osm čtvrtečních večerů.

Cyklus přináší unikátní záběry z amatérských filmových archivů doplněné o autentické vzpomínky pamětníků. Záznamy rodinných rituálů, reportážních dojmů z cest, banálních situací nebo naopak vysoce stylizovaných portrétů natáčených při oslavách nebo výročích tvoří střípky, které se skládají v komplexní a přitom dráždivě subjektivní popis…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte