Přibývající kamiony kazí zdraví výfukovými plyny a hlukem, české komíny dýmají více škodlivin než v dalších evropských státech, recykluje se jen malá část odpadků, krajina nedokáže zadržovat vodu. Takový je v kostce stav českého životního prostředí.

Začíná ale volební rok: je tedy načase poohlédnout se, jak se politikům v posledních čtyřech letech dařilo ekologické problémy řešit a čím by se měli zabývat v dalším období.

Energie, dotace a práva občanů

Vláda za necelé čtyři roky udělala několik důležitých kroků kupředu. Bezkonkurenčně nejvýznamnější normou je zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který otevře cestu na domácí trh větrným a malým vodním elektrárnám, spalování energetických plodin či solárním panelům. Nejenže má do roku 2010 snížit exhalace oxidu uhličitého o ekvivalent toho, co vypouští zhruba polovina osobních aut na našich silnicích. Především rozhýbe soukromé investice do moderního průmyslového odvětví. Účelem normy totiž není dotacemi vyrovnávat ekonomický rozdíl mezi čistými a špinavými zdroji, nýbrž nakopnout rozvoj nových technologií.

Velkým plus bylo také rozdělení takzvaného druhého pilíře evropských agrárních dotací: tedy peněz, které mají sloužit jinak než k přímému financování zemědělců. Česká vláda s nimi naložila celkem rozumně. Odmítla následovat příklad některých zemí EU a převést část přidělené částky na přímé subvence do velkovýroby. Dotační programy přitom výrazně zaměřila na rozvoj venkova a na…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte