Spor kolem investičních pobídek nabývá takřka ideového charakteru a diskutující strany jsou hluché ke svým argumentům. Nikdo netvrdí, že pobídky nás spasí. Jsou jedním z nezbytných nástrojů, jímž konkurujeme okolním státům. Nepřestává nás zarážet, že si zatvrzelí kritici pobídek alespoň nepřečtou platný zákon a pouštějí se do svérázných výkladů na základě přetrvávajících mýtů. Je potřeba vidět věci v širších souvislostech než jen ze své osobní předpojatosti. Pokusím se reagovat v bodech, které by debatu posunuly na věcnou úroveň.

1. Státy se přeplácejí

Český zákon přesně stanoví, kolik a v jakém regionu může společnost získat. Toto je první a poslední nabídka. Nevyhovuje vám? Bohužel, zkuste to jinde. Výše pobídky je stanovena tak, aby se státu vyplatila. Systém je zcela transparentní. Přehled firem, jimž byla podpora udělena, je na našich webových stránkách.

2. Předražená investiční pobídka

Přímá platba tvoří jen zlomek pobídky, jedná se o dotaci na nově vytvořené místo. Zbytek tvoří úleva na dani, která není výdajem, ale nerealizovaným příjmem. Jestliže by byla investice uskutečněna v jiné zemi, tyto peníze bychom stejně neměli.

3. Krachují živnostníci a malé firmy

Použiji tolik diskutovaný příklad společnosti LG Philips. Který živnostník kvůli ní zkrachoval? Kdo doma v garáži montoval obrazovky a přišel tak o trhy? Uvědomme si, že velké společnosti, pokud k nám přijdou vyrábět, nekonkurují našim…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte