Letos byli v Latinské Americe znova zvoleni tři prezidenti: Inácio Lula da Silva v Brazílii, Hugo Chávez ve Venezuele a Álvaro Uribe v Kolumbii. Z těchto tří je bezesporu nejvíce vidět a slyšet Huga Cháveze. Muž, jenž prohlašuje na půdě OSN o americkém prezidentovi, že je to ďábel, a slibuje latinskoamerickému kontinentu „bolívarskou revoluci“ v duchu někdejšího bojovníka proti španělskému kolonialismu Simóna Bolívara. Hugo Chávez jistě měl a bude mít na vývoj v Latinské Americe vliv. Jde o to, jak velký.

Demokracie sílí, ale…

Latinská Amerika má za sebou klíčový rok. Po volbách v 11 zemích se zahalila od hlavy po paty do demokratického obleku. A právem. Přestože se dnes hovoří o tom, že region se noří do „levicového nebezpečí“, skutečné proporce jsou pestřejší. Prestižní nezisková organizace Latinobarómetro konstatovala, že „demokracie je na kontinentu nebývale upevněna“.

Výsledky jejích průzkumů byly zveřejněny 8. prosince na tiskové konferenci v Santiagu de Chile, kde má organizace sídlo, a zároveň i v týdeníku The Economist. V dokumentu se odráží zejména situace po volbách uskutečněných v letošním roce. Ty proběhly bez násilných střetů, bez křiklavého falšování výsledků a také bez následných vojenských převratů. Přes tato nepopíratelná fakta existuje obava, že v některých zemích se demokratická volba přehoupne do autoritářského režimu.

Hugo Chávez povládne Venezuele i příštích šest let a již…

200652-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200652-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte