Originální česká reality show s gorilami v kleci skončila a autorům je třeba pogratulovat. Dozvěděli jsme se důležité informace, které by stálo za to si někam poznamenat.

Díky kamerám umístěným do gorilího výběhu jsme se skutečně přesvědčili, jak málo se tihle lidoopi liší od lidí. Jak hluboké mají emoce, jak s rozčilením reagují na ztrátu soukromí, jak se jejich mládě v nepřetržité společnosti dospělých nudí stejně, jako by se nudilo lidské dítě. A jak ty velké mají v očích to, čemu se říká „všechen smutek světa“. To všechno je o to zajímavější, že tihle vyvolení na rozdíl od Vladků a Regin nic jiného nepoznali a ze své vily odejdou teprve až s příjezdem kafilerního vozu.

Co si s těmi všemi vědomostmi nyní počít? Pro tuto chvíli žádné jiné většinově přijatelné řešení neexistuje. I dnešní nejistý svět ale nabízí několik jistot. Třeba tu, že hranice lidské netečnosti se pořád posouvají směrem dolů. To, co dnes nevadí, zítra bude. Pohled na gorily vystavené v ohradě vyšperkované pár suchými kmeny a prolézačkou je pohledem do starého, jen trochu zmodernizovaného světa zvěřinců. V budoucnu se s nimi bude zacházet jinak a je jedno, že si dnes neumíme představit jak přesně.

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte