mobrazek_120.gif
mobrazek_120.gif • Autor: Respekt

vobrazek_120.jpeg
Fotografie: Jimmy Wales: úspěch po pěti letech. Foto EGP • Autor: Respekt

Vidím neviditelné. Tak zněl jeden ze sloganů kapitalismu odstartovavšího v Česku právě před patnácti lety. Neviditelná ruka trhu a spontánní tvorby cen se totiž brzy viditelně projevila na síti obchodů a služeb všeho druhu, posléze se změnila i tvář našich měst – zatímco viditelné kiksy přišly na řadu až později. Spoléhám se na nespolehnutelné. Tak může znít jeden ze sloganů internetové encyklopedie Wikipedie, která odstartovala právě před pěti lety, 15. ledna 2001. Její vznik sám o sobě nebyl fascinující – tehdy už síť dávno nebyla doménou expertů, akademiků či fanatiků informačních technologií. Nepřekvapila ani její spontaneita. Fakt, že hesla Wikipedie vznikají volnou tvorbou a editací v rámci celoplanetárního elektronického vesmíru, je znám – jenže tento nekontrolovaný prostor přitahuje grafomany, hackery, vtipálky, ba úchyly všeho druhu, takže vyvolává spíše ostražitost. Právě proto je při pětileté bilanci Wikipedie třeba zdůraznit jednu věc: v jejím případě přišly nejprve na řadu viditelné kiksy a jako poučení z nich určitá pravidla. A výsledek? Na základě seriózního posouzení vyšlo v prosinci najevo, že Wikipedie je de facto stejně spolehlivá jako internetová, leč placená Encyclopaedia Britannica. To je poselství lahodící uchu každého liberála: svoboda a spontaneita v duchu pravidel skutečně a úspěšně fungují.

Celý projekt rozjel Američan Jimmy Wales jako doplněk k…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte