Co se týče oblékání, musím přiznat, že jsem se celý život choval nekorektně k růžové. Muži ji nevpouštěli do svých šatníků, neboť věděli už z dětských anekdot, že patří k holčičkám. V malířství naopak růžovou vysoce ctím. Žádná jiná barva nevyznívá ve spojení s jinými barvami tak proměnlivě. V příjemně sladěném koloritu evokuje kypře rozkošnická těla, vůni květin či sladkost jahodových pěn, zatímco ve škále kalných šedí může zapůsobit ještě zoufaleji než nejtemnější černá. Je citová, křehká, dojemná.

Pánská móda odvrhla růžovou spolu s napudrovanými parukami, když se francouzští vyznavači svobody, rovnosti a bratrství rozhodli zúčtovat s érou rokoka. Tehdy se v symbolickém smyslu rozložila na základní barvy: revoluční červeň krve a reakční běl královských lilií. O sto let později si ji jako erbovní barvu znovu namíchali zakladatelé sociální demokracie, aby ukázali, že to s bojem za pokrok nemyslí až tak zabijácky.

Na televizní obrazovce se nyní už déle než rok objevují růžové kravaty. Nosí je nejčastěji vysocí úředníci blízcí Bruselu. Chápu to jako odvážné gesto vyjadřující rozchod s tradicí, jež veřejným činitelům velela tvářit se velechlapácky a veledůstojně. Růžové kravaty deklarují roztomilost, jemné požitkářství, vlídnou vstřícnost ke světu gayů a feministek. Hitler ani Stalin by je na sebe rozhodně nevzali, zato si je oblíbili televizní moderátoři. Povšiml jsem si toho, když mi referovali o rostoucích preferencích sociálních demokratů. Zpozorněl jsem. Že…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte